prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.

  • BPP
  • Hlavní město Praha
  • poslankyně
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 1,46. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

Dotaz

30.12.2020 11:24:59 - Pseudo

Očkovací vakcína

Virus chřipky i koronavirus patří mezi RNA viry. Proti viru chripky se očkuje už cca 60 roků.
1) Proč se za 60 roků nepodařilo vyvinout mRNA vakcínu účinnou proti všem mutacím viru chřipky, když se to podařilo za pár týdnů u SARS CoV-2? A vyvíjí se taková mRNA vakcína proti viru chřipky aspoň nyní?
2) Po 60 letech každoročního očkování proti chřipce se stejně nepodařilo virus chřipky vymýtit. U koronaviru se to ale podaří?
Děkuji za odpovědi.

Odpověď

07.01.2021 20:42:35 - prof. MUDr. Věra Adámková, CSc.
 Výzkumem vakcin  se  zabývají desítky významných světových laboratoří, Vaše dotazy jsou  jistě  na místě, ale výzkum je  tvrdá, seriózní práce  a jistě by  všichni výzkumníci  byli  rádi, kdyby se jejich cíle splnily, ale reálná situace  je často jiná než předpoklady. Původce chřipky je skutečně  měnlivý ( jednotlivé  subtypy se mohou  různě mixovat, )první  vakciny proti chřipce měly nižší účinnost právě kvůli variabilitě subtypů.Virus chřipky ani  jné viry spíše  nevymýtíme ( zrovna tak máme  stále spalničky, plané  neštovice a další...). Očkování je vysoce  účinnou  preventivní  ochranou nejenom očkovaných osob, ale při určitém procentu proočkované  populace  i těch, kteří se  očkovat nemohou. V současné  době se  zdravotníci snaží  zvládat nápor nemocných, zvládnout očkování podstatné  části populace, což doufáme, že se podaří a situace se výrazně  zklidní.