Senátor Láska: Proč nebrat ruské a čínské vakcíny?

04.02.2021 12:18

Komentář na facebookovém profilu k nákupu ruských nebo čínských vakcín.

Senátor Láska: Proč nebrat ruské a čínské vakcíny?
Foto: Repro Youtube
Popisek: Senátor Láska se dojímá nad oběťmi násilí

V jednom předchozím statusu jsem v širších souvislostech napsal, že nemůžeme nakupovat čínské a ruské vakcíny proti coronaviru. Tady v samostatném statusu máte podrobnější zdůvodnění, proč si to myslím.

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 9780 lidí

Určitě nemám pochyb o tom, že by v Rusku, a zvláště v Číně, nežili vědci, kteří by nedokázali vyvinout rychle kvalitní vakcínu. Zejména Čína je skutečná velmoc ekonomická i vědecká. O čem ale už pochyby mám je to, zda totalitní režimy těchto zemí chtějí nabídnout světu skutečně to nejlepší, co jsou jejich vědci schopni vynalézt. Proto je bezpodmínečně nutné, aby jejich vakcíny prošly schvalovacími procesy EU. Ale i pak já osobně budu proti nákupu vakcín z těchto zemí.

Proč? Rusko i Čína jsou vůči nám nepřátelské země. Nectí žádná mezinárodní pravidla. Nemají ani tu nejmenší motivaci skutečně pomáhat zemím jako jsme my. Jediná jejich motivace je (v případě Číny zejména) ekonomický zisk, dále posílení jejich mocenských ambicí a když je příležitost, tak i trochu škodit (specialita Ruska). To všechno už mnohokrát dokázaly. Vzpomeňme si jaké šmejdy za předražené peníze nám posílala v začátku pandemie Čína. Byli jsme v nouzi (i díky pochybení naší vlády tedy) a Číňani toho zneužili, aby nám posílali předražené a nekvalitní ochranné pomůcky. Že takový nekvalitní respirátor může pomoci šířit pandemii. Nezájem.

Jsem si jist, že by podobný přístup zvolily obě země i u vakcín. Měl bych obavu, že nám budou dodávat nekvalitní preparáty. A třeba i škodlivé. Ať už z důvodu maximalizace svého zisku, nebo v touze ztížit nám už tak složitou situaci dodáváním třeba záměrně neúčinné vakcíny.

Prosím nezapomínejme, že obě země už mnohokrát prokázaly, že nejenom mají nulovou touhu a motivaci nám skutečně pomoci, ale že nejsou schopny dodržovat ani základní smlouvy a dohody. Jednoduše nejsou schopny hrát fér. A když můžou uškodit, tak to udělají. Na takové země se prostě nemůžeme spoléhat při řešení současné krizové situace. To by z naší strany byl jen nebezpečný alibismus.

Mgr. Václav Láska

  • BPP
  • Tento profil nevytvořil Václav Láska, proto zde není aktivní
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třeštíková: Osada Baba má vlastní webové stránky i mobilní aplikaci

8:39 Třeštíková: Osada Baba má vlastní webové stránky i mobilní aplikaci

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s dalšími institucemi spustil novou mobilní aplikaci a …