Realisté: Chceme zachránit hospody. Na jídlo a nealko DPH 10 %

14.09.2017 22:23

Realisté dnes spouštějí akci „Záchrana hospod“. Chceme, aby bylo jídlo a nealko přeřazeno do nejnižší sazby DPH, jako kompenzace hospodským za státní buzeraci, které jsou poslední 4 roky vystaveni.

Realisté: Chceme zachránit hospody. Na jídlo a nealko DPH 10 %
Foto: Realisté
Popisek: Realisté

Prostřednictvím webových stránek www.zachranahospod.cz a facebookové skupiny „Záchrana hospod“ chtějí Realisté zapojit do projektu co největší množství hospod, restaurací a kaváren ze všech krajů České republiky.

Cílem Realistů je získat co největší veřejnou podporu a podpisy pod petici, která požaduje přesunutí stravovacích služeb a podávání nealkoholických nápojů do nejnižší sazby DPH 10 %. Tento krok by měl pomoci těm, kteří jsou stále více podrobováni šikaně ze strany státu.

Proč tato aktivita?

Podmínky pro podnikání v pohostinství jsou kritické. Nové evropské směrnice a nařízení v kombinaci s vnitrostátními zákony, jejich neustálými novelami a doprovodnými vyhláškami znamenají pro hotely, restaurace, hospody a kavárny takovou zátěž, která tento segment doslova existenčně ohrožuje.

Největší problémy způsobila kombinace vysokého zdanění legálních poskytovatelů pohostinských služeb, zavedení EET, zákazu kouření a odpovědnosti hostinského za chování hosta.

Tyto regulace nejhůře dopadají na restaurace a hospody v malých obcích, které již před jejich zavedením sotva přežívaly. Důsledkem bude definitivní zavření celé řady z nich, což ohrozí společenský život v obcích. Hospoda zde bývá často jediným místem setkávání občanů a plní nejen gastronomickou, ale často také nezastupitelnou společenskou nebo kulturní roli. Tyto obce přitom již dnes čelí masivnímu vylidňování, které se po zavření poslední hospody nenávratně zrychlí.

„Nechceme, aby jeden z tradičních rysů naší kultury zanikl jen proto, že stát se chová jako zbojník.  V hospodě, restauraci či kavárně jíme a pijeme. Ale hlavně se v ní potkáváme se svými přáteli, sousedy, známými. Řešíme, co nás zajímá, co nás pálí, rodinu, politiku, prostě vše, čím žijeme. Je to součást českých tradic a ty bychom měli chránit. Provozovatelé nesmí být trestáni za svou pracovitost a státem likvidováni.“ říká mentor a zakladatel Realistů Petr Robejšek.

V tuto chvíli se zapojilo přes kontaktní formulář na www.zachranahospod.cz již přes 150 hospod, restaurací, barů, kaváren i cukráren. Těm provozovnám, které se budou chtít akce Realistů zúčastnit, budou Realisté distribuovat propagační materiály a petiční archy, aby bylo v provozovně možné zřídit petiční místo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třeštíková: Osada Baba má vlastní webové stránky i mobilní aplikaci

8:39 Třeštíková: Osada Baba má vlastní webové stránky i mobilní aplikaci

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s dalšími institucemi spustil novou mobilní aplikaci a …