Premiér Babiš: Vakcína je jediné řešení

17.02.2021 17:23

Premiéři zemí V4 jednali v Krakově o boji s covid-19 a vzájemné spolupráci.

Premiér Babiš: Vakcína je jediné řešení
Foto: Facebookový profil Andreje Babiše
Popisek: Premiér Andrej Babiš (ANO)

Předseda vlády ČR Andrej Babiš se ve středu 17. února 2021 v polském Krakově zúčastnil summitu předsedů vlád V4, který se konal u příležitosti 30. výročí Visegrádské spolupráce. Hostem summitu byl předseda Evropské rady Charles Michel. K hlavním tématům jednání patřily zhodnocení spolupráce v rámci V4, boj s covid-19, a přeshraniční digitální projekty.

Summit začal plenárním zasedáním věnovaným 30. výročí založení Visegrádské spolupráce, kterého se zúčastnil i předseda Evropské rady Charles Michel. Premiéři se ohlédli za dosavadní spoluprací a diskutovali o možnostech jejího dalšího směřování. „Jsem velice rád, že máme v rámci V4 skvělé vztahy. Chtěl bych zdůraznit, že V4 není politický blok, V4 je ekonomický blok – 65 milionů našich občanů – za jejichž zájmy bojujeme. Samozřejmě zároveň bojujeme za zájmy Evropy, společně. Záleží nám na tom, aby Evropa byla úspěšná,“ uvedl Andrej Babiš.

Během pracovního oběda, kterého se rovněž zúčastnil předseda Evropské rady Charles Michel, se premiéři Polska, Maďarska, Slovenska a ČR věnovali především opatřením proti šíření covid-19, vakcínám a postupu očkování v EU. „Vakcína je jediné řešení tohoto traumatu. A proto mě mrzí, že Evropská unie skvěle vyjednávala a věřila, že farmaceutické firmy budou seriózní a bohužel ty dodávky mají zpoždění. Slyšíme, že výrobci tu vakcínu vyvážejí mimo EU, i když je na území EU vyráběna, a ještě poskytují licenci na export. To jsou věci, o kterých jsme diskutovali, že musí skončit. My potřebujeme skutečně rychle tu vakcínu, potřebujeme rychle očkovat,“ dodal český premiér.

Šéfové vlád V4 diskutovali také o dopadech současných opatření proti šíření koronaviru na mezinárodní kamionovou přepravu, hlavně na hranicích s Německem. „Je to obrovský problém pro naše firmy. My jsme o tom jednali i s Rakouskem a Slovensko a Maďarsko také. Informovali jsme Charlese Michela a požádali jsme ho o pomoc, protože ty podmínky pro naše řidiče jsou extrémně striktní. Musíme doufat, že tento problém se brzy vyřeší, protože není možné ochromit celkově mezinárodní přepravu, ochromit průmysl a další výroby,“ uvedl Babiš.

Následně předsedové vlád slavnostně podepsali výroční deklaraci nastiňující oblasti, na které by se spolupráce měla v budoucnu zaměřit, a připomínající vznik a dosavadní roli V4. Druhá podepsaná deklarace se věnuje přeshraničním digitálním projektům států V4. Právě na digitální spolupráci se zaměřila odpolední část summitu. Předsedové vlád zmínili sítě 5G, kybernetickou bezpečnost nebo digitalizaci zdravotnictví.

Závěrem se premiéři zúčastnili interaktivního diskuzního panelu na téma „Herní průmysl v regionu V4“, ke kterému se online připojili také zástupci tohoto odvětví. Za Českou republiku to byl jeden ze zakladatelů úspěšného českého vývojářského studia SCS Software Pavel Šebor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Třeštíková: Osada Baba má vlastní webové stránky i mobilní aplikaci

8:39 Třeštíková: Osada Baba má vlastní webové stránky i mobilní aplikaci

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s dalšími institucemi spustil novou mobilní aplikaci a …