Semily: V muzeu se otevřela Půda plná hraček

21.05.2011 13:50

V muzejním podkroví můžete za běžných okolností najít krásnou expozici etnografie, která představuje podkrkonošská řemesla, lidové kroje, nábytek, betlém rodiny Maiznerů nebo například dva soubory marionet.

Semily: V muzeu se otevřela Půda plná hraček
Foto: Luděk Kovář, Wikimedia Commons
Popisek: Semily

 

Po dvou letech je však třeba vystavené exponáty očistit, ošetřit a prádlo šetrně vyprat. Proto expozici na určitý čas snímáme a na dobu, kterou potřebujeme k péči o sbírkové předměty, vám představíme hračky z našich sbírek. Výstavu Půda plná hraček slavnostně otevřela bývalá ředitelka knihovny Miroslava Vrbenská v rámci Muzejní noci 18. května.

„Samotnou mě překvapilo, kolik hraček se nám v průběhu tří desítek let, kdy tuto sbírku vytváříme, podařilo převzít do péče. Návštěvníci tak mají na několik měsíců jedinečnou možnost vidět stovky exponátů, které jsou jinak uloženy v depozitáři.“ řekla kurátorka výstavy Alena Hovorková.

A protože jsme v Semilech, ve městě, kde sídlil ústřední závod firmy Tofa, najdete v našich sbírkách hraček opravdu hodně. Vlastně, najdete jich celou plnou půdu. Představíme vám nejen dřevěné hračky a stolní hry z Tofy, ale i starší hračky našich babiček. Pokochat se budete moci panenkami porcelánovými i bakelitovými, dětskými pokojíčky a pokojíčky pro panenky rozličného stáří, kovovými hračkami, loutkami i houpacími koníky. Nechybí ani kočárky pro panenky, stejně jako plyšoví medvědi.

Několik exponátů nám zapůjčilo turnovské Muzeum Českého ráje z pozůstalosti Jany a Josefa Schejbalových. I to je krásná příležitost vidět vcelku vzácné muzejní kousky“ dodává ředitelka muzea Jana Hájková.

Součástí výstavy je i herna pro děti s dřevěnými kostkami a s výtvarnou dílničkou, ve které si děti mohou nakreslit svou vytouženou hračku a dopis orazítkovat naším speciálním razítkem, vytvořeným pro tuto výstavu. Kdo říká, že i v létě se nedají posílat dopisy Ježíškovi, že?

Výstava potrvá až do podzimu, do 20. října 2013.

Mgr. Jana Hájková

ředitelka MaPG

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: semily.czTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valašské Meziříčí: Radnice loni podpořila kastraci 166 koček a kocourů

8:36 Valašské Meziříčí: Radnice loni podpořila kastraci 166 koček a kocourů

Velkému zájmu se dál těší kastrační program pro majitele koček, který město Valašské Meziříčí spusti…