Jičín: Jižní svah Čeřovky je třeba protierozně zajistit

18.02.2021 21:49

Rada města schválila realizaci protierozních opatření podél cest na jižním svahu Čeřovky. Vychází z doporučení v odborném posudku o Čeřovce, který vypracovala Ing. Martina Součková v loňském roce.

Jičín: Jižní svah Čeřovky je třeba protierozně zajistit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín

Jižní svah je silně zasažen erozí. Protierozní opatření ve studii figurují mezi prioritami. V posledních měsících se na cestách jižního svahu odstranily nánosy zeminy, přičemž se obnažily původní opěrné cihlové zídky s odvodňovacím cihlovým kanálkem. Na spodní cestě již opěrné zídky zcela chybí, ale podařilo se odhalit odvodňovací kanálky. Nyní je nutné vytvořit vodorovně položené zábrany. Volba materiálu padla na dřevěnou tyčovinu. Opatření je nutné provést v délce cca 150 metrů, aby prozatím zamezila sesouvání zeminy na cesty. Do budoucna bude ovšem nezbytné provést důkladnější protierozní úpravy. A dále, na horní ploše kolem Milohlídky a vodojemu se instaluje zábradlí při okraji jižního svahu. Esteticky bude odpovídat zábradlí, jež je okolo vyhlídky.  

Nová studie o Čeřovce se pokouší definovat charakter významné jičínské lokality a navrhuje možnosti údržby, aby vrch a lesopark se zachovaly pro budoucí generace. Terénním šetřením paní Součková zjistila stav dřevin a provedla biologický průzkum ptactva a hmyzu. Studie bude pro Jičín základní vodítkem, jak o lesopark pečovat. Podrobně se s ní můžete seznámit na webu města www.mujicin.cz na stránce Odboru životního prostředí, ve složce Projekty.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valašské Meziříčí: Radnice loni podpořila kastraci 166 koček a kocourů

8:36 Valašské Meziříčí: Radnice loni podpořila kastraci 166 koček a kocourů

Velkému zájmu se dál těší kastrační program pro majitele koček, který město Valašské Meziříčí spusti…