Domažlice: Městský varovný systém bude rozšířen

18.02.2021 19:53

Pokrytí celého města. To má za cíl rozšíření digitálního povodňového plánu a varovného informačního systému, které odsouhlasili domažličtí zastupitelé.

Domažlice: Městský varovný systém bude rozšířen
Foto: domazlice.info
Popisek: Domažlice

Město podá žádost o dotaci na ministerstvo životního prostředí, zároveň se zavázalo celý projekt předfinancovat a z části spolufinancovat. Předpokládaná cena je 9,6 milionu korun, příspěvek z operačního programu Životní prostředí může činit až 70 procent.

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

74%
26%
hlasovalo: 4865 lidí

,,Stávající systém, kdy jsme schopni oznamovat občanům města informace týkajících se povodňových situací, nepokrývá celé město, jen ty části, které se nachází poblíž Zubřiny a centrum Domažlic. Když jsme na jaře potřebovali vyhlásit některé zásadní informace, tak jsme zjistili, že je nedostatečný. Nyní se ukázala možnost získat poměrně zajímavou dotaci," shrnul starosta Zdeněk Novák.

Současný Varovný a informačním systému obyvatelstva (VISO) monitoruje situaci v oblastech, kde může hrozit povodňové nebezpečí. Do provozu byl uveden v létě 2010. Jeho součástí je 38 bezdrátových hlásičů, 7 hladinových hlásičů a 3 kamerové body v Domažlicích a Havlovicích. Každý z bezdrátových hlásičů se skládá ze čtyř amplionů.

Přesný stav vody monitorují hladinové ultrazvukové hlásiče. V případě blížícího se nebezpečí systém vysílá varovné znamení na velitelské stanoviště na městské policii. V případě vyhlášení prvního povodňového stupně je občanům v záplavové oblasti odeslána informativní sms a je jmenována povodňová komise. Při ´druhém´ ji starosta svolává a komise začíná pracovat. Do monitorovacího střediska chodí 2x denně potvrzující zprávy o tom, zda jsou všechna čidla a hladinové hlásiče v provozu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Valašské Meziříčí: Radnice loni podpořila kastraci 166 koček a kocourů

8:36 Valašské Meziříčí: Radnice loni podpořila kastraci 166 koček a kocourů

Velkému zájmu se dál těší kastrační program pro majitele koček, který město Valašské Meziříčí spusti…