Michal Semín, na Václaváku prokletý „konspirátor“ a kandidát do Rady ČTK: Je tu snaha kriminalizovat názorovou opozici

08.06.2019 16:44

ROZHOVOR Pouhých šest hlasů chybělo v první volbě členů Rady České tiskové kanceláře ke zvolení Michalu Semínovi. Byl tak ze všech kandidátů nejúspěšnější. Již předtím přitom na Václavském náměstí na demonstraci Milionu chvilek Mikuláš Minář řádil, že je to „kandidát SPD“ a „konspirátor“. Kandidát panu Minářovi vysvětluje, co onen pojem „konspirátor“ vlastně znamená a že jeho se opravdu netýká.

Michal Semín, na Václaváku prokletý „konspirátor“ a kandidát do Rady ČTK: Je tu snaha kriminalizovat názorovou opozici
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michal Semín

Anketa

Do kdy by měl být Andrej Babiš předsedou vlády?

hlasovalo: 26219 lidí

Jste jedním ze čtyř kandidátů do Rady České tiskové kanceláře. Poslanecká sněmovna by měla dva z nich zvolit (dva z mandátů dosavadních radních 20. června končí), avšak napoprvé se to nepodařilo. Jak jste se na soupisce kandidátů ocitl?

Byl jsem osloven SPD, asi jsou jim blízké některé moje názory na důležité společenské otázky dnešní doby.

Do Rady ČTK byla nedávno zvolena exministryně Michaela Marksová, známá svými levicovými názory. Lze tak protichůdné osobnosti spojit v jednom funkčním orgánu?

Dovedu si to představit, já jsem na podobné debaty zvyklý. Já jsem se vlastně od devadesátých let pohyboval v prostředí názorově pluralitním a vždycky mě bavilo argumentovat s lidmi jiných názorů. Myslím, že právě v četce a v jiných veřejnoprávních institucích by měl být zastoupen ten mnohohlas. Protože to, čemu dnes čelíme a co já považuji za skutečné nebezpečí pro budoucí vývoj naší země, je, že se v tom veřejném prostoru uplatňuje čím dál víc jeden hlas, jeden názor. Ty ostatní, nepohodlné, jsou vytlačovány na okraj nebo jsou různě dehonestovány.

Jméno Michala Semína zaznělo i na úterní demonstraci na Václavském náměstí. Byl jste tam označen za konspirátora, jehož zvolení do Rady ČTK by bylo ohrožením demokracie.

To je samozřejmě velmi bizarní. Z hlediska lingvistického konspirátor je ten, kdo konspiruje, kdo se na něčem s někým domlouvá... já jsem v životě akorát vykonspiroval se svou ženou devět dětí.

Také se objevily komentáře, které vám přisoudily nálepku antisemity.

Je to lež, je to pomluva. Dokonce bych už řekl, že je to snaha kriminalizovat tu názorovou opozici. Antisemitismus je mi odporný, nerozlišuji lidi podle rasy, ale podle charakteru.“

-  -  -

Michal Semín (*1967), novinář, komentátor, překladatel, spisovatel a průkopník domácího vyučování dětí, byl – opravdu bizarní souhrou okolností – vyloučen z vysoké školy kvůli politickým názorům, a to 13. listopadu 1989. Byl vyhozen z Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy za to, že byl aktivním signatářem Hnutí za občanskou svobodu, a za to, že tehdy založil na SSM nezávislé hnutí STUHA.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: javTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Aha. Češi Němcům vadí a Afghánci ne? Tohle zvedlo Bystroňovi mandle. Umře euro na covid?

7:47 Aha. Češi Němcům vadí a Afghánci ne? Tohle zvedlo Bystroňovi mandle. Umře euro na covid?

ROZHOVOR „Afghánci a Syřané nám nevadí, ale Češi ano. To je velmi zvláštní interpretace evropské sou…