Vladimír Pelc: Armáda ČR jako vyžírka

19.10.2020 20:01

Armáda se jeví jako mocenská a politická organizace, která bezdůvodně spotřebovává mimořádně vysoké částky z veřejného rozpočtu. A to i v době koronavirové krize, kdy jiní musejí šetřit. Její vojenské působení v zahraničí zájmům našich občanů neslouží.

Vladimír Pelc: Armáda ČR jako vyžírka
Foto: narsoc.cz
Popisek: Vladimír Pelc

Náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata proslul svými fejky (kupř. viz, 29. 2. 2020; viz, 6. 3. 2019). Aktuálně masíruje občany tvrzením, že nabobtnalý armádní rozpočet je k obraně naší země absolutně nezbytný, a není možné z něj ubírat, aby naše obrana neochabla − myslí tím bojovou obranu státu; snižování rozpočtu je prý útokem na bezpečnost státu (viz, 17. 10. 2020). Přitom armáda žádné bojové obrany vlastního státu schopna není; a na to, aby bránila cizí zájmy v Afghánistánu, Iráku, Mali, Litvě … ji občané nepotřebují.

Vojáci jsou potřeba – třeba při pomoci při současné koronavirové krizi; mnoho z nich pomáhá při hlídání státních hranic, pracuje v domovech důchodců, sociálních službách, odběrových týmech, chytré karanténě, call centrech, v polní nemocnici. Pokud bude Armáda ČR efektivním nástrojem pro řešení masivních krizí či přírodních katastrof – je to dobrá a správná obrana republiky. Do ní je nutné investovat.

Avšak A. Opata krmí veřejnost nesmysly: Poslední pokus sebrat armádě 10 miliard je přímý útok na bezpečnost země! ... Dál se tvrdě připravujeme k obraně státu (viz Armáda České republiky rozpočet, 16. 10. 2020).

K čemu však jsou nákupy armádních dronů, nových houfnic (na koho chce armáda útočit), proč armáda chce útočné vrtulníky, jež jsou zastaralým šrotem ležícím v hangárech v USA (proti komu je chce použít), proti komu chce nové, dále střílející dělostřelectvo, k čemu nová samohybná děla (proti komu mají pálit), na co mají být desítky nových obrněných transportérů (ano, ty mohou být použity proti občanům při občanských nepokojích)?  − to vše úhrnem za mnoho a mnoho miliard korun, korun vhozených do kanálu.

Přímým útokem na bezpečnost naší země jsou obrovské skutečné i plánované, zejména však zcela zbytečné výdaje na zbraňové systémy a vojenskou techniku, kterou armáda k výkonu činností nutných pro občany tohoto státu nepotřebuje.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Platforma pro sociální bydlení: Na konci roku 2020 mělo díky Housing First stabilní domov 375 domácností

7:38 Platforma pro sociální bydlení: Na konci roku 2020 mělo díky Housing First stabilní domov 375 domácností

Česká města a neziskové organizace úspěšně pokračují v zabydlování rodin i jednotlivců.