Richard Seemann: Víkendové vystoupení Merkelové je inspirativní

14.02.2021 15:36

Očekávání kancléřky Angely Merkelové se nikdy neshodovala s jejím stylem vlády. Skvělé vize, bojový plán z krize - nikdy neexistoval konstatovala veřejnoprávní německá televizní stanice před jejím víkendovým interview. Nestalo se tak ani při finanční a uprchlické krizí, doposud také marně se čekalo na podrobný plán koronavirové pandemie, ke kterému lze přičíst klesající důvěru v normální život - konstatovala známá publicistka Marietta Slomková v úvodu rozhovoru s Merkelovou kde očekávala jakýsi plán před otevřením lockdownu po pandemii.

Richard Seemann: Víkendové vystoupení Merkelové je inspirativní
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Projev kancléřky Angely Merkelové k opatřením proti šíření koronaviru, 18. března 2020

Po středečním jednání kancléřky s šéfy spolkových zemí to však vyznělo jinak. „Musí být situace stabilní dva týdny, pak může následovat další krok, takto se musí vyvíjet otevírací strategie,“ konstatovala Merkelová. To, co by mělo znít nadějně, znamená že otevírání zákazů, bude probíhat mnohem, mnohem pomaleji než doufá maloobchod, gastronomie, rodiny a celá společnost.

Plán Merkelové zní takto: 1. března se počet nových infekcí na 100000 obyvatel v Německu odhaduje na 50 případů. Poté bude povoleno otevření kadeřnictví, středisek denní péče a základních škol. Pokud zůstanou nové infekce stabilní a dokonce klesnou na 35 nebo dokonce pod něj, pak teprve přijdou další kroky: maloobchod, muzea, galerie. Pak znovu bude nutno počkat, aby se mohly otevřít starší třídy ve školách, navazovat soukromé kontakty, pořádat skupinové sporty a otevřít kina, divadla, restaurace a jednoho dne i hotely, říká Merkelová. Musíme však zůstat stabilní, aby předchozí krok otevření nevedl ke zvýšení počtu případů napadených pandemii., Pak teprve můžeme provést další krok

Na otázku, aby odpověděla, jak budou přesně následovat za jakých podmínek další kroky, Merkelová řekla, že to zatím přesně sama neví. Myslí si, že musí jít o „chytré otevírací kroky“ a rozhodnout politicky, i když, byly v zákoně o ochraně infekcí již dávno stanoveny limity pro opatření k zamezení pandemie. Občané mají ovšem pocit, že překážky pro otevření jsou stavěny stále výš a vládní opatření v tomto směru zaostávají.

Příkladem je rostoucí kritika postupu vakcinace obyvatelstva se zdůvodněním, že vláda je lakomá při získávání očkovací látky. Nebyli jsme lakomí, prohlásila rozhodně Merkelová, v lednu by Německo nemělo žádnou další vakcínu ani při jiné nákupní strategii Evropské unie. Bere však na sebe vinu za zklamání lidí, že očkovat osmdesát milionů lidí nelze přes noc a nebylo dostatečně zdůrazněno, že pro každého bude k dispozici dostatečné množství vakcíny. Jednotlivé spolkové země zřídily očkovací střediska od poloviny prosince, ale rychlost provedení je závislé na možných kapacitách jednotlivých dodavatelů vakcíny. Spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier správně říká, že důvěra lidí v dnešní krizi se měří nejen výkonem jednotlivých vládních zástupců, ale také transparentním a srozumitelným vysvětlením jejich rozhodnutí, zdůrazňuje kancléřka.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Platforma pro sociální bydlení: Na konci roku 2020 mělo díky Housing First stabilní domov 375 domácností

7:38 Platforma pro sociální bydlení: Na konci roku 2020 mělo díky Housing First stabilní domov 375 domácností

Česká města a neziskové organizace úspěšně pokračují v zabydlování rodin i jednotlivců.