Jan Urbach: Turecko míří na Měsíc

17.02.2021 7:35

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan představil minulý týden turecký desetiletý vesmírný program. Prvním cílem snažení má být přistání na Měsíci v roce 2023 - při příležitosti 100. výročí založení Turecké republiky.

Jan Urbach: Turecko míří na Měsíc
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Turecká vlajka, graffiti.

Mezi další mise patří vyslání tureckých astronautů do vesmíru, stavba tureckého kosmodromu a vývoj pokročilé satelitní a meteorologické technologie. „Doufám, že tento plán, který přivede Turecko do nejvyšší ligy světové vesmírné soutěže, bude úspěšně realizován," řekl Erdogan. „Naše nohy budou na Zemi, ale naše oči budou ve vesmíru. Naše kořeny budou na Zemi, naše větve budou vysoko na obloze,“ prohlásil.

Turecko založilo vlastní kosmickou agenturu v prosinci 2018 poté, co to Erdoganova Strana spravedlnosti a rozvoje učinila jedním z bodů volebního programu. Podle stoupenců ambiciózního programu to vytvoří vysoce kvalifikovaná pracovní místa a zastaví odliv vědeckých pracovníků z Turecka. Jiní ovšem kriticky poukazují na vysoké náklady kosmické agentury. Prezident Erdogan ve svém vystoupení o finančních podrobnostech vesmírného programu nemluvil

V posledních letech zaznamenalo Turecko rychlé úspěchy v oblasti technologie dronů a raketových systémů. V lednu raketa společnosti SpaceX vynesla na orbit turecký komunikační satelit nové generace Türksat 5A, který bude sloužit civilním i vojenským účelům. V té době také Erdogan telefonicky hovořil s Elonem Muskem o spolupráci jeho společnosti SpaceX s technologickými firmami z Turecka.

Vyšlo na Vasevec.cz. Publikováno se souhlasem vydavatele

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PVTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Platforma pro sociální bydlení: Na konci roku 2020 mělo díky Housing First stabilní domov 375 domácností

7:38 Platforma pro sociální bydlení: Na konci roku 2020 mělo díky Housing First stabilní domov 375 domácností

Česká města a neziskové organizace úspěšně pokračují v zabydlování rodin i jednotlivců.