Vzkaz psaný novičokem: Putin říká toto. Britský novinář má jasno

11.09.2020 18:14

Novinář britského deníku The Guardian Luke Harding má za to, že otrava Alexeje Navalného byla vzkazem pro domácí scénu, ale také jasným sdělením pro celý Západ. Šlo prý o vzkaz samotného Vladimíra Putina. Co chtěl Západu říct? Nahlédněte.

Vzkaz psaný novičokem: Putin říká toto. Britský novinář má jasno
Foto: Reprofoto: 1tv.ru
Popisek: Vladimir Putin.

Němečtí odborníci se shodují na tom, že nejvýznamnější ruský opoziční politik Alexej Navalnyj, jenž je léčen v Německu, byl otráven novičokem. Ruští lékaři před Navalného převozem do Německa v nemocnici v Sibiřském Omsku konstatovali, že k otravě Navalného nejsou k dispozici nezvratné důkazy.

Harding ale tvrdí, že k otravě Navalného mohlo dojít jen se souhlasem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Anketa

Zeman a Babiš by měli zemřít, řekl Pavel Novotný. Je to na trestní stíhání?

88%
12%
hlasovalo: 35534 lidí
„Ano, k otravě mohlo dojít pouze se souhlasem Vladimira Putina. Každý ví, kdo je Navalnyj, to, co se mu stalo, bude mít mezinárodní konsekvence. Vůdce se musel rozhodnout, jak v jeho případě postupovat. Sázka na jed novičok, kterým byl otráven, nebyla náhoda. Bylo to poselství dalším kritikům moci: když budou tvrdohlavě vzdorovat, čeká je podobný osud. Ale byla to také cílená zpráva pro Západ: své věci si budeme řešit u nás, nebo na vašem území, jak uznáme za potřebné a nic s tím neuděláte. Novičok byl demonstrativní, měl zanechat viditelnou stopu. A je to také nepochybně zajímavá zpráva o ruském režimu v roce 2020. Je sebevědomý a agresivní, ale zároveň nejistý,“ konstatoval novinář v rozhovoru pro Respekt.

V normálním světě by se o tom prý hodně mluvilo, ale podle britského novináře dnes poměry ve světě nejsou tak zcela normální. Ruská federace podle jeho názoru uplatňuje svůj vliv v USA. Harding je přesvědčen o tom, že Rusové napomohli ke zvolení Donaldu Trumpovi, ale i ve Velké Británii, kde údajně ovlivnili i hlasování o brexitu a v Británii se o tom podle novináře dostatečně nahlas nemluví.

Ruské federace podle názoru britského novináře ovlivňuje i dění v České republice.

„Myslím, že máte dlouhou tradici pronikání a ovlivňování ze strany ruské špionáže, Rusko má vliv na vaše politiky i zákony, a to bude nepochybně pokračovat. Paralelní struktury spolupracují přes hranice, Vladimir Putin věří, že je ve válce se Západem, proto se ho snaží zničit všemi metodami, které má k dispozici,“ konstatoval Harding.

Paralelní strukturou myslí oligarchy, kteří slouží Vladimiru Putinovi i tzv. trollí farmy, které ovlivňují mínění lidí skrze diskuse na internetu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…