Volný obchod, ochrana klimatu. Témata summitu G20

29.06.2019 17:58

V japonské Ósace se uskutečnil summit lídrů velkých ekonomik G20. Lídři vyzvali k podpoře volného obchodu a zavázali se k ochraně klimatu. Píše o tom server iHNed.cz.

Volný obchod, ochrana klimatu. Témata summitu G20
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc - Yossi Aloni
Popisek: klima

Již druhým rokem však v závěrech summitu velkých ekonomik G20 chybí závazek boje proti ochranářství. Lídři zemí skupiny G20 varovali před rostoucími riziky pro globální ekonomiku, chtějí pracovat na podpoře hospodářského růstu a bojovat proti měnám klimatu.

Původní text ZDE.

Proti tomuto závazku však brojily Spojené státy, které nechtěly, aby se toto téma zmiňovalo. USA opět zopakovaly i své rozhodnutí ohledně toho, že by chtěly odstoupit od Pařížské dohody. Podle nich je totiž nevýhodná pro americké pracovníky a daňové poplatníky.

V komuniké z dvoudenního summitu se mimo jiné také píše o úsilí o vytvoření svobodného, spravedlivého, nediskriminačního, transparentního, předvídatelného a stabilního obchodního a investičního prostředí a o zachování otevřenosti trhů.

Spojené státy a Rusko v závěru summitu také zahájily konzultace o prodloužení smlouvy o omezení strategických jaderných zbraní (START). Zároveň ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že chce zlepšit vztahy s USA.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…