Vláda schválila návrh pandemického zákona. Od března se mohou vrátit žáci do škol. Havlíček navrhne otevření obchodů

15.02.2021 19:50

Vláda v pondělí schválila návrh zákona o mimořádných opatřeních. Ten i bez nouzového stavu umožňuje rozhodovat o uzavírání obchodů či služeb. Projednání takzvaného pandemického zákona žádali hejtmani. Někteří opoziční zástupci hovoří o podrazu. Rovněž ministři po jednání kabinetu oznámili, že schválili pravomoc vyhlašovat stav nebezpečí. Obě normy míří do Poslanecké sněmovny. Žáci se budou moct do školních lavíc vrátit od března. Podmínkou však budou negativní testy.

Vláda schválila návrh pandemického zákona. Od března se mohou vrátit žáci do škol. Havlíček navrhne otevření obchodů
Foto: Repro ČT
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Zrychlené projednání nového pandemického zákona ve Sněmovně bylo jednou z podmínek hejtmanů pro to, aby v neděli požádali vládu o vyhlášení dvoutýdenního nouzového stavu, ta tak nakonec v tentýž den učinila.

Pandemický zákon dává Ministerstvu zdravotnictví pravomoci vydávat opatření například pro hromadnou dopravu, obchod, služby či hromadné akce. Odstavce doplněné do květnové verze řeší jen povolání armády, policie a vyčlenění peněz ze státního rozpočtu. Upravují nově také možnosti pro epidemiologické šetření včetně provozu mobilní aplikace a trasování call centry. Zákon schválený loni v květnu měl platit do konce loňského roku a umožnit rozhodování bez nouzového stavu, Sněmovna ho ale neprojednala.

Pirátská strana mluví ze strany vlády o podrazu. „Je to od vlády podraz na občany, protože předložila téměř doslovně okopírovaný text, který poslanci již v květnu odmítli projednat. A měli dobrý důvod. Ve vládní verzi chybí parlamentní kontrola, která by zajišťovala odůvodněnost opatření,“ řekl pro server iDNES.cz šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že zákon je napasovaný na současnou situaci, kdy je pandemie covidu-19, a není podle něj důvod, že by zákon mohl být zneužit. Přeje si, aby jej Parlament projednal ve zrychleném stavu legislativní nouze.

Kromě pandemického zákona ministři odsouhlasili také novelu ústavního zákona o bezpečnosti a krizového zákona. Ta umožňuje kabinetu nově vyhlašovat stav nebezpečí na celém území Česka. „Návrh jsem předjednal s opozicí, věřím v rychlé schválení. Stav nebezpečí je mírnější než nouzový stav,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček. Více ZDE.

Na rozdíl od pandemického zákona by měl podle Hamáčka předpis absolvovat běžný legislativní proces, protože se jedná o ústavní novelu.

Ústavní zákon o bezpečnosti nyní počítá s tím, že podle intenzity ohrožení lze vyhlásit nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav. Mírnější stav nebezpečí existuje jen na úrovni krizového zákona a vyhlašují ho hejtmani či pražský primátor pro území svého regionu. Pokud nedostačuje, má podle předpisu hejtman požádat vládu o nouzový stav, což se v případě všech čtrnácti regionů stalo v neděli.

Pokud se podaří prosadit pandemický zákon, bude mít kabinet dostatečné nástroje pro reakci na covid-19 i bez nouzového stavu. „A v relativním klidu můžeme projednat novelu ústavního zákona,“ doplnil Hamáček. Ústavní zákon vyžaduje širší politickou dohodu, podle ústavy ho lze přijmout jen za souhlasu tří pětin všech poslanců a tří pětin přítomných senátorů.

Podle nové úpravy by měla vláda dostat oprávnění vyhlásit stav nebezpečí na celém území státu nebo jeho části.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) oznámil, že navrhne v příštích dnech vládě otevření obchodů, a to od 22. února. Služeb a ostatních provozů se to zatím týkat nebude.

Od 1. března by se podle Hamáčka měli žáci vrátit do škol. „Od 1. března jsme připraveni zahájit návrat dětí do škol,“ sdělil Hamáček, že to se neobejde bez testování pomocí antigenních testů. Pokud se jich podaří zajistit dostatek, pak nic podle ministra nebrání tomu, aby se žáci do škol vrátili.

Vláda ještě večer projedná i novelu státního rozpočtu na letošní rok. Ministerstvo financí podle informací České televize počítá se schodkem 500 miliard korun a zahrnuje zrušení superhrubé mzdy a snížení daní zaměstnanců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nabTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…