To jim měli líbat boty? Covid na Staromáku: Žádný student Šmíd. Je třeba tento krok

21.10.2020 9:25

Policejní zátah proti „chuligánům“ na Staroměstském náměstí byl úplně v pořádku a srovnání s listopadem 1989 nesedí, tvrdí bezpečnostní expert Jaroslav Štefec. A ironicky se táže, zda si před demonstranty měli snad policisté kleknout. A že by kvůli demonstraci měl Hamáček opustit křeslo ministra vnitra? To spíše ten, kdo demonstraci povolil na magistrátu.

To jim měli líbat boty? Covid na Staromáku: Žádný student Šmíd. Je třeba tento krok
Foto: repro Youtube, tan
Popisek: Jaroslav Štefec

Zásah policie na Staroměstském náměstí, kde došlo v neděli k protestům proti vládě a proti anticovidovým opatřením, je stále rozporovaný. Spolek HON a zejména fotbaloví fanoušci, kteří se protestu zúčastnili, tvrdí, že konflikt vyvolala policie použitím provokatérů a uzavřením ulic, které byly demonstrantům označeny jako kanály, kudy se mají odebrat ze Staroměstského náměstí. Ministr vnitra Hamáček naopak tvrdí, že zásah byl korektní a policejní mluvčí odmítla, že by ze strany policie došlo k provokacím. Objevilo se i srovnání s nechvalně proslulým zásahem policie na Národní třídě v listopadu 1989.

Anketa

Máte důvěru ke zpravodajství a publicistice ČT?

6%
94%
hlasovalo: 21420 lidí
Právě taková srovnání vyvrací bezpečnostní expert Jaroslav Štefec, který k nim dodává, že jsou i tací, kteří by velitele zásahu rádi stíhali, jak se to stalo po listopadu 1989. S tím bezpečností expert jednoznačně nesouhlasí. „Proč by měl být proboha stíhán?! Policie zvládla situaci v daných mezích dobře, bylo minimum věcných škod, minimum zraněných, žádný student Šmíd,“ ptá se spolu s otázkou, co tedy měli policisté udělat a pohrdlivě odkazuje na demonstrace hnutí Black Lives Matter: „Kleknout si před útočníky a líbat jim boty, jako se to děje v USA?“

Anketa

Máte důvěru ke zpravodajství a publicistice ČT?

6%
94%
hlasovalo: 21420 lidí

Štefec soudí, že kvůli tomuhle si český občan policii neplatí. „Čekám od policistů, že budou slušní, ale razantní, že dokážou aktivně reagovat na porušování zákonů a že zachování veřejného pořádku, ochranu životů, zdraví a majetku prosadí případně i silou. Konec konců, jsou na to vybaveni. A přesně tohle také udělali,“ soudí o zásahu.

Dále bezpečnostní expert očekává důrazné ohrazení proti zkazkám, že v řadách demonstrantů byli policií nastrčení provokatéři a že útočníky jasně identifikují bez ohledu na to, že se budou bránit argumenty o svých ústavních právech. „Ta totiž končí přesně v okamžiku, kdy vezmou do ruky cihlu, klacek nebo pyrotechniku, případně i něco ostřejšího a zaútočí na policisty,“ říká.

Bezpečností expert také nesouhlasí s tím, co o zásahu napsal mediální expert Petr Štěpánek. „Pokud za tuhle nebezpečnou prasárnu, kterou zinscenovali, nebudou padat hlavy, na prvním místě ministra vnitra Hamáčka, policejního prezidenta Švejdara a velitele zásahu, končí v České republice právní stát. A pak ať už se raději nikdo ničemu nediví. Tihle gauneři zcela nepokrytě používají úplně stejné praktiky jako zločinný komunistický režim 17. listopadu na Národní,“ mínil Štěpánek ráno po zásahu a jako důkaz přiložil video, na kterém žena s dítětem a další chtějí opustit Staroměstské náměstí, na kterém se pomalu schyluje k bitce s policií, ale není jí to umožněno. Když bitka nastane, těžkooděnec nakonec vypustí matku s dítětem, ale nikoho dalšího.

„Podle Štěpánka měl Hamáček nechat demonstraci proběhnout bez ohledu na porušování zákonů, smlouvy mezi pořadateli a magistrátem i platných nařízení nouzového stavu. Tudíž by měl vyvodit politickou odpovědnost a podat demisi,“ říká Štefec, ale hned namítá: „Při vší úctě, tohle je fakt hloupost. Policisté prostě NEMOHOU tolerovat něco podobného, stejně jako nemohou na sebe bez odporu nechat házet kameny, koše, popelnice nebo Toi-Toi budky. Zvláště na tak kulturně, historicky a pietně exponovaném místě, jako je právě Staroměstské náměstí.“

Demisi by podle něho měl podat ten, kdo demonstrace povoluje. „Od samého počátku bylo naprosto jasné každému, aspoň trochu soudnému člověku, že organizátoři nedokážou zajistit ani rozestupy lidí, ani nošení roušek, ani maximální počet 500 účastníků,“ tvrdí bezpečnostní expert a doufá, že dotyčný už dlouho „zahřívat židli“ nebude.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kasTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…