TOP 09 je mrtvá. Silná slova o straně založené Kalouskem

08.10.2018 8:29

Politolog Daniel Kunštát z CEVRO Institutu hodnotí výsledky komunálních a senátních voleb jako neúspěch pro hnutí ANO. „Je to větší neúspěch, než to vypadá,“ poznamenává Kunštát a dodává, že šéf hnutí Andrej Babiš podruhé selhal. Ještě tvrdší slova pak Kunštát volí vůči TOP 09. „Volby pro TOP 09 dopadly katastrofálně,“ říká. Píše to server Lidovky.cz.

TOP 09 je mrtvá. Silná slova o straně založené Kalouskem
Foto: CEVRO Institut
Popisek: PhDr. Daniel Kunštát, Ph.D., politolog a sociolog, vedoucí katedry politologie a mezinárodních vztahů VŠ CEVRO Institut

Jako selhání Babiše Kunštát označuje to, že šéf hnutí ANO si prosadil do čela pražské kandidátky Petra Stuchlíka. Daleko kritičtější je pak Kunštát k ČSSD, KSČM i TOP 09. 

„Hnutí ANO oproti minulým volbám sice posílilo, podle mého soudu ale neadekvátně tomu, jakou dominantní pozici má v celostátní politice. Pro Andreje Babiše bude výsledek patrně zklamáním, byť formálně je vítěz. Zklamání je to ve dvojím smyslu. Jednak ANO určitě očekávalo vyšší podporu, zejména v některých větších městech, kde nenaplnilo představy, že bude mít mezi 25 až 30 procenty,“ uvedl Kunštát, jenž za velké zklamání považuje výsledek ANO v Praze. Babiš si podle jeho slov musí přiznat, že manažersky selhal.

Více ZDE

„Nepovedl se mu výběr minulého vedení Prahy a do značné míry se zdá, že selhal podruhé, když instaloval jako kandidáta na primátora člověka, kterého nikdo neznal. Pravdivá bude také asi teze, že Pražané hnutí ANO spočítali jeho působení na magistrátu, respektive působení Adriany Krnáčové,“ dodal Kunštát. 

Mezi vítěze voleb Kunštát řadí Piráty. „Je to strana, která se stále buduje. Co je důležitější než jejich posílení na regionální úrovni, je, že na rozdíl od hnutí ANO potvrdili svou pozici druhé či třetí nejsilnější politické strany,“ sdělil Kunštát. 

A co TOP 09? „Podle mého soudu dopadly volby pro TOP 09 katastrofálně. Ale dalo se to čekat. Dopadly tak, jaká je pozice TOP 09 v České republice. Politici, když se jim nedaří v komunálních volbách, mají často tendenci vyzdvihovat třeba to, že postoupilo tolik kandidátů v senátních volbách, nebo nepřipomínat, kde propadli, ale zdůraznit úspěch v Praze jako například v tomto případě,“ sdělil Kunštát, jenž má podle svých slov obavu o budoucnost topky. „Pokud nepřistoupí na integrační projekty, tak samostatně nemá nejmenší naději,“ uzavřel.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…