Slova jsou tou nejsilnější zbraní, upozorňuje politolog Zbořil

19.09.2020 18:28

Politolog Zdeněk Zbořil upozorňuje, že tou nejmocnější zbraní na světě jsou slova. Připomíná, že to není tak dávno, co politici na půdě OSN tleskali mladé středoškolské ekologické aktivistce Gretě Thunbergové. A kde je Greta Thunbergová dnes, ptá se Zbořil.

Slova jsou tou nejsilnější zbraní, upozorňuje politolog Zbořil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Zdeněk Zbořil se v komentáři pro PrvníZprávy.cz zamyslel nad silou slov.

Vzpomenul na doby, kdy se velmi často mluvilo o extremismu, a vysokoškolští studenti psali celé stohy. Často ale nepronikli do hloubky problému. Vedle toho bylo jednu dobu i v módě slovo globalizace a kdekdo se snažil vysvětlovat všechny problémy z pohledu globalizace.

Podle Zbořila je však třeba se slovy zacházet opatrně a především srozumitelně. Platí to podle něj obzvláště pro politology. Opatrně je podle něj třeba zacházet také se slovem „dezinformace“.

„Takže podstatou politologie jako vědy o politice je správné pojmenování, srozumitelné pojmenování věcí veřejných a nevěštění věcí budoucích. Novinář nečeká, ten musí jako zpravodaj zpravovat zítra o tom co se stalo dnes večer, ale on také pozítří už o tom neví. „Není nic staršího než včerejší noviny,“ říká klasik, a do včerejších novin se balí mrkev. Ale tento problém se nedá odstranit  komisí, kterou vymyslí EU, nebo nařízením o tom, co má být nebo nebýt dezinformací. To jsou dětské sny amatérů, které nejenže svědčí o nekvalifikovaných výrocích toho, kdo je hlásá, ale také o jeho možných špatných úmyslech,“ prohlásil Zbořil.

„Vždyť ti lidé, kteří se schovávají za svá ‚silná slova‘, mohou být největší dezinformátoři. A ti, kteří si vymýšlejí ‚revoluce od stolu‘, zelenou Evropu, Gretu Thunbergovou, covid-19, jen volí nová klíčová slova nebo nálepky na něco, co je okamžitě použitelné a dlouhodobě nepoužitelné v politických konfliktech dezinformované společnosti. Kde je dneska Greta Thunbergová, které se klaněl generální tajemník OSN a papež František, kde jsou ti objevitelé globalizace, kteří na tom dělali své vědecké kariéry, kde jsou ti, co vynalezli barevné revoluce. A kdo dnes už ví, která barva bude ta příští. Žijeme v době jakýchsi permanentních konfliktů, které se ne všude na naší planetě vedou zbraněmi, ale tou nejzrádnější zbraní, která se používá – slova, slova, slova, slova, jak říká náš věčný Hamlet,“ sdělil.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp



Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…