Senátor Čunek ve Zlíně skončil. V křesle hejtmana ho vystřídal starosta Holiš

11.11.2020 16:49

Éra lidoveckého hejtmana Jiřího Čunka skončila. Od úterý má Zlínský kraj nového hejtmana, který se stal dosavadní starosta Rožnova pod Radhoštěm pětačtyřicetiletý Radim Holiš z vítězného hnutí ANO. V nově zvolené krajské radě s ním budou vládnout kromě ANO také zástupci Pirátů, ODS a ČSSD.

Senátor Čunek ve Zlíně skončil. V křesle hejtmana ho vystřídal starosta Holiš
Foto: Archiv Radima Holiše
Popisek: Nový hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO)

Jednou z priorit nového hejtmana bude boj s pandemií Covid-19. „Nejsem spokojený s tím, jak se kraj staví k řešení pandemie. Sice by neměl být lídrem v boji proti covidu, ale také by neměl jen čekat na to, co řekne vláda,“ řekl po svém zvolení novinářům hejtman Radim Holiš. „Důvěra, kterou mi dali kolegové, je velký závazek, ale zároveň i velká výzva převzít kraj a posunout ho zase někam dál,“ dodal.

Anketa

Bude Petr Fiala po volbách premiérem?

2%
98%
hlasovalo: 14649 lidí

Statutární náměstkyní hejtmana se stala Hana Ančincová z Pirátů, které bude mít na starosti životní prostředí, zemědělství, sociální oblast a neziskový sektor. Druhým náměstkem, který bude mít na starosti dopravu, se stal Radek Doležel z hnutí ANO. Náměstkem pro strategický rozvoj, územní plánování a cestovní ruch byl zvolen občanský demokrat Lubomír Traub. Náměstkyní za ČSSD se pak stala Olga Sehnalová z ČSDD, která jako lékařka bude mít na starosti resort zdravotnictví. Posledním náměstkem zodpovědným za finance, majetek a rozvoj podnikání bude David Vychytil z hnutí ANO. Devítičlennou krajskou radu pak doplnili radní pro digitalizaci, mládež a sport Jiří Jaroš (Piráti), který bude pracovat jako neuvolněný, radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová (Piráti) a radní pro investice a dotace je Zbyněk Fojtíček (ODS).

Nové vedení Zlínského kraje svými hlasy podpořili jak koaliční zastupitelé, tak jeden zástupce SPD a všichni tři zástupci politického klubu Trikolora - Soukromníci - Nezávislí. „„Do voleb jsme vstupovali s tím, že chceme změnit styl vládnutí na zlínském hejtmanství. Proto jsme rozhodli, že svými hlasy podpoříme jak volbu nového hejtmana, tak všech radních. Naplňujeme tak náš volební slib, že pomůžeme zastavit dosavadní nezodpovědné řízení našeho kraje,“ uvedl krajský zastupitel Michal Dvouletý.

Vlnu kritiky však vyvolal návrh na to, aby se k placeným funkcím členů krajské rady přidaly také tři podobně placené funkce předsedů zastupitelských výborů. „Chtěl bych slyšet, co konkrétního budou tito předsedové dělat,“ hřímal krajský zastupitel Petr Gazdík (STAN). „Placení předsedové výborů budou pouze vytvářet disharmonii s radním, který má danou oblasti na starosti,“ připojil se bývalý hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). „Předsedové výboru budou skládat účty a já jsem přesvědčený, že se kraji tato investice do lidí vyplatí,“ bránil výsledek koaličního vyjednávání hejtman Holiš.

Po dlouhé diskusi nakonec krajští zastupitelé schválili tři uvolněné předsedy výborů zastupitelstva s tím, že funkci předsedy výboru pro dopravu bude vykonávat Jakub Zach (Piráti), předsedkyní Výboru sociálního se stala toho času také poslankyně Alena Gajdůšková (ČSSD) a předsedou Výboru pro rozvoj podnikatelských aktivit bude Tomáš Janča (ANO).

Další zasedání zastupitelstva bude svoláno již 14. prosince a řešit se má především rozpočet kraje na příští rok.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Karel VýbornýTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…