Schwarzenberg k Rusku: Překvapení. Utřeme nakonec nos? Nový výklad

07.02.2021 21:42

Bezpečnostní analytik Miloš Balabán se ve svém komentáři pro deník Právo pozastavil nad některými slovy exministra zahraničí Karla Schwarzenberga (TOP 09). Ten podle něj dokáže překvapit – například tím, že se vyslovil pro ukončení „pomníkové války“ s Ruskem. Ta vypukla kvůli odstranění sochy maršála Koněva z Prahy 6. Balabána však překvapil i Schwarzenbergův rozhovor pro tiskovou agenturu TASS.

Schwarzenberg k Rusku: Překvapení. Utřeme nakonec nos? Nový výklad
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

Balabán ve svém komentáři shrnuje, co Schwarzenberg v rozhovoru uvedl. „Vztahy s Ruskem je třeba uspořádat, než se dostanou do stavu, odkud nebude návratu, mezi Českem a Ruskem neexistují žádné krajně závažné rozpory, které by nešlo překonat, musíme se oprostit od emocí a pracovat na obnovení spolupráce. Nynější situaci vidí jako nenormální. Odsoudil zatčení Alexeje Navalného a zatýkání demonstrantů, nicméně označil to za ‚ruskou záležitost‘,“ vyjmenoval Balabán.

Vnímá však, že tyto myšlenky jsou i v rozporu s názory dalších topkařů, kteří Rusko považují za totálního nepřítele. „Lze se ale podívat na kontext aktuálních událostí, které jistě exministr zahraničí vnímá a analyzuje,“ podotkl Balabán.

Na prvním místě je podle něj pandemie a očkování, kdy deficit vakcín ze Západu otevírá otázku, zda Evropě nevytrhne trn z paty Sputnik V. „A Navalnyj? Velezkušený diplomat jistě ví, že Západ má dnes v kritice dění v Moskvě poněkud svázané ruce, zvláště poté, co se minulý rok odehrávalo v USA a počátkem ledna ve Washingtonu,“ dodal Balabán s tím, že případné zavedení dalších protiruských sankcí kvůli Navalnému by mohlo v závěru urychlit posun Ruska blíž k Číně. 

„To všechno asi Karel Schwarzenberg dokáže předvídat. A jistě nemůže pominout francouzskou, německou nebo maďarskou „ruskou reálpolitiku“. Nevadí mu tak nakonec nejvíc to, že Česko může svými (ne)vztahy s Ruskem hrát v Evropě druhé housle, zatímco jiní budou i na náš úkor dělat dobrý byznys?“ uzavřel. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…