Robejškův uchazeč o Hrad Hynek: EU se musí změnit, nebo skončí

16.10.2017 19:03

Evropská unie by se měla změnit, jinak hrozí její rozpad, uvedl kandidát na prezidenta Jiří Hynek. Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu by se ve funkci hlavy státu snažil být vyslancem českého průmyslu v zahraničí, prosazoval by národní zájem a jeho prioritou by byla bezpečnost. Hynek podporuje členství Česka v NATO, nesouhlasí naopak s přijetím eura. Řekl to v rozhovoru s ČTK.

Robejškův uchazeč o Hrad Hynek: EU se musí změnit, nebo skončí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiří Hynek

Hynek by si přál, aby se EU vrátila ke svým kořenům a k tomu, proč vznikla. „Byla to výborná myšlenka a výborně by to fungovalo, kdyby z toho náhodou evropští úředníci nezačali dělat něco, co je neřiditelné, něco, co nerespektuje přání jednotlivých členů Evropské unie a co se podle mého názoru řítí do záhuby,“ řekl. Jako prezident by se snažil EU změnit. Lidé podle něj mají právo vyjádřit v referendu názor na cokoli, tedy i na členství v EU. Jak by volil on, nechtěl říci, pouze poznamenal, že jeho názor je někdy rozporuplný. „To, co se teď děje v EU, tak srdce říká, nechtěj tam být, ale rozum velí, buď tam, protože nejsi připravený ani na ten odchod,“ dodal.

Členství v NATO podporuje, protože v žádné členské zemi Aliance nikdy nebyl konflikt. S některými rozhodnutími NATO z minulosti ale nesouhlasí. Staví se proti zavedení společné evropské měny, protože v projektu vidí chyby a vstup považuje za ekonomické riziko.

Hynek má asi 15 000 voličských podpisů

O přijímání uprchlíků musí podle něj rozhodovat vláda na základě „národního zájmu“, migrační kvóty odmítá. „Když si sem budeme chtít někoho pozvat, tak si ho sem pozveme,“ poznamenal. EU by podle něj měla pomáhat lidem, kteří pomoc potřebují, nejsou bezpečnostním rizikem a jsou pro společnost přínosem. „Což u většiny těchto migrantů pochybuji,“ dodal.

Hynek se o prezidentský úřad uchází s podporou politické strany Realisté. Dosud se mu podařilo podle jeho odhadu sebrat asi 15 000 voličských podpisů. Věří, že sběr se zintenzivní po sněmovních volbách, kdy se do něj zapojí podporovatelé Realistů. Podle Hynka jich je kolem 3 000 a každého z nich požádá, aby mu sehnal jeden vyplněný petiční arch.

Zároveň se sběrem podpisů voličů shání i podporu poslanců a senátorů. Zdůvodnil to tím, že kandidaturu oznámil pozdě a na získání podpory v petici mu nezbývá dostatek času. Podle svých slov je „daleko za polovinou“ potřebných politických podpisů. Ke kandidatuře je třeba získat buď deset podpisů senátorů, nebo 20 poslanců.

Po získání nominace se zaměří na financování kampaně. Požádat o podporu chce své příznivce, ale oslovit plánuje i „významné hráče“. Uvedl, že v některých kruzích je dostatečně znám a některé lidi tak nepotřebuje přesvědčovat, že je vhodným kandidátem. Další chce oslovit skrz jejich komunity. „Určitě nevylučuji mítinky a setkání, to v žádném případě, ale budu se snažit oslovit některé komunity, to znamená lidi, které něco spojuje, koníček, profese,“ řekl.

Působení dosavadního prezidenta Miloše Zemana nechce známkovat. „V tom, co udělal, je spousta pozitivního, na co bych chtěl navázat. To, co se mi nelíbilo, si nechám pro sebe, a dělal bych to jinak,“ řekl. Vymezovat se nechtěl ani vůči dalším uchazečům. „Všechny je respektuji jako silné kandidáty,“ podotkl.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Na Hradě by jako první viditelný krok řešil jeho větší zpřístupnění. „Nechtěl bych ale, aby to bylo na úkor bezpečnosti. Opravdu nežijeme ve světě, který je mírumilovný,“ zdůraznil. Podotkl, že jako „člověk z branže“ ví o spoustě technologií, které by bezpečnost zajistily a odstranily fronty u bezpečnostních rámů.

Právě otázku bezpečnosti označil za svou hlavní prioritu. „Snažil bych se přesvědčovat politiky, aby to s naší obranou nemysleli jen verbálně, ale skutečně,“ uvedl. Rád by také byl vyslancem českého průmyslu v zahraničí a pomáhal firmám prosadit se na zahraničních trzích. „Ve všem, co prezident činí, musí mít na paměti blaho lidí, kteří žijí zde,“ řekl.

Na první zahraniční cestu by jel na Slovensko, následně by navštívil další sousedy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…