Rath? Ideální obětní beránek, píše Reflex

22.05.2012 17:13

Komentátor Jaroslav Plesl shrnuje na serveru Reflex.cz, proč je tak jednoduché odstřelit zadrženého Davida Ratha. Je snadnou kořistí, protože nemá spojence ani v ČSSD. Přesto je podle něj Rathova vina v podstatě jasná.

Rath? Ideální obětní beránek, píše Reflex
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Rath

„Faktem ovšem je, že David Rath byl ideálním obětním beránkem, kdyby se býval někdo rozhodl účelově ho předhodit veřejnosti jako hromosvod protikorupčního hněvu. Má totiž několik vlastností, které ho pro tuto roli doslova předurčují.“

Je to solitér

Rath je solitér, věří si a je přesvědčen, že je nejlepší. „Proto Rath nikdy nepřijal rozšířený a funkční český mechanismus politik – lobbista – právník. Rath nikdy žádného „vodiče“ neměl a nepoužíval ani specializované právní kanceláře, které kromě standardních služeb nabízejí například i převod, úschovu či správu korupčních peněz. Proto ta krabice, proto ta hotovost, proto to snadné zatčení,“ vysvětluje Plesl.

O tom, že Rath nikdy nikam moc nepatří, svědčí podle Plesla i fakt, že se mu podařilo prosadit se až ve třetí politické straně. „A ministrem se stal až v roce 2005, kdy ho do vlády vytáhl další významný politický solitér Jiří Paroubek. Ten se ovšem umí kamarádit s lobbisty a s právníky, takže ho s hotovostí nikdo nikdy za ruku nechytne,“ myslí si komentátor.

Plesl má za to, že pokud se někdo rozhodl Ratha předhodit veřejnosti, ví, že kromě koaličních poslanců z toho budou mít radost i mnozí sociální demokraté, protože bez Paroubka už Rath nemá žádné spojence. „Poteče-li však krev vysoce postaveného politika v krátké době znovu, pak se v české společnosti opravdu začalo něco měnit,“ napsal komentátor.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: johTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…