Příklady solidarity v EU. Tohle poslali spojenci Itálii

01.04.2020 18:41

Zatímco Čína si za ochranné pomůcky určené pro boj s čínským koronavirem nechává často platit, jednotlivé členské státy EU si pomáhají zdarma. A jejich vzájemná pomoc je mnohdy významnější než dodávky. Přesto se stále ozývají lidé, kteří tvrdí, že Čína nám pomáhá, zatímco EU spí.

Příklady solidarity v EU. Tohle poslali spojenci Itálii
Foto: Archiv ZHKHK
Popisek: Trutnovská nemocnice se stala druhým odběrovým místem v kraji

Česko už měsíc bojuje s koronavirem. Pracovníci záchranné služby, lékaři, sestry, ale i prodavačky a řidiči kamionů, ti všichni v době pandemie musí chodit do práce. A prezident Miloš Zeman ve svém zatím jediném projevu poděkoval Číně. Poděkoval za to, že Česku prodala velké množství ochranných pomůcek.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Jenže v boji s koronavirem nepomáhá jednom Čína. Pomáhají si i jednotlivé členské státy EU. Německo posílá do Itálie ochranné pomůcky, postele a přijímá nemocné. Zdarma. Česká republika poslala do Španělka ochranné obleky a tamní tisk Čechům poděkoval.

Hospodářské noviny upozornily, že EU začala zdravotnický materiál nakupovat ve větších objemech a levněji, než kdyby je kupovaly jednotlivé členské státy samostatně.

Německo a Francie už podle dat Evropské komise dohromady poslaly Itálii víc pomůcek než Čína − jde o miliony roušek či několik set ventilátorů, což jsou přístroje nezbytně nutné k tomu, aby mohli přežít těžce nemocní pacienti. Německo také na oddělení intenzivní péče ve svých nemocnicích převezlo více než 120 těžce nemocných Italů a Francouzů. Česko zase Itálii a Španělsku poslalo 10 tisíc ochranných obleků. Tuto pomoc si země EU poskytují zdarma, zatímco za dodávky z Číny platí,“ upozornil deník.

Objevují se navíc zprávy o tom, že některé ochranné pomůcky z Číny jsou vadné. Ať už jde o rychlotesty na koronavirus, nebo špatně těsnící respirátory. Takové vadné dodávky již oznámilo Španělsko či Nizozemí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…