Podrážděný Klaus mladší: Přemýšleli nad výsledkem Trikolóry. A šéf zasáhl

06.10.2020 14:14

Krajské volby skončily a mezi poražené se řadí i hnutí Trikolóra. Proč? Podle mediálního experta a sympatizanta hnutí Petra Štěpánka je to proto, že předseda Václav Klaus mladší obrousil hrany a nevymezil se jasně na ose pravice-levice. Trikolóra by se měla podle něho jasně vymezit a vyprofilovat. Argumentoval průzkumem důvěryhodnosti z roku 2019. Ale podle předsedy Trikolóry je to nesmysl a průzkumy důvěryhodnosti o ničem nevypovídají.

Podrážděný Klaus mladší: Přemýšleli nad výsledkem Trikolóry. A šéf zasáhl
Foto: Repro ČT24
Popisek: Poslanec Václav Klaus mladší v Událostech komentářích

Anketa

Kdo bude po volbách 2021 předsedou z nich vzešlé vlády?

hlasovalo: 19065 lidí

Mezi poražené letošních krajských a senátních voleb se zařadilo i hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Úspěch zaznamenalo jen ve Zlínském kraji, kde získalo ve spolupráci se Soukromníky 6 % a z toho tři mandáty.

I u Trikolóry tak nastal čas zjistit, co za krach může a případně najít viníka. Důvod našel mediální expert Petr Štěpánek. Podle něho se liší Klaus loňský a letošní. Vychází z průzkumu důvěryhodnosti, ve kterém přibližně před rokem Václav Klaus mladší získal první příčku. A ze současných výsledků krajských voleb, v nichž Trikolóra získala 3,4 %.

Anketa

Kdo bude po volbách 2021 předsedou z nich vzešlé vlády?

hlasovalo: 19065 lidí
Štěpánek propad vysvětluje právě rozdílem v rétorice. „Vstup Klause juniora do politiky byl závanem čerstvého větru. Jeho řeč byla jasná, břitká, přímá. Objížděl republiku, besedoval, jasně formuloval své názory. Dokonce i mnozí z těch, kteří nad ODS již zlomili hůl, to ve volbách 2017 znovu občanským demokratům hodili. Důvodem byl právě Klaus jr. Stejně břitký a přímočarý byl Klaus i jako poslanec. Dokonce až tak, že posránkové Fiala a spol. namísto toho, aby mu dali prostor a jeho obrovský potenciál využili, jej raději z ODS svatouškovsky vyloučili,“ popisuje minulost Štěpánek.

Ovšem dle něho po založení Trikolóry dostali slovo marketéři, kteří Klausovi poradili, že hnutí je lepší než strana, že vymezení na pravolevé škále je ke škodě a že přílišný radikalismus se nenosí. A tak předseda Trikolóry prý „obrousil hrany“. „Vlastně má i kus pravdy, když říká, že jako předseda má větší zodpovědnost, že v Trikolóře jsou lidé různých názorů a že jako předseda to musí zastřešovat. Ano, to všechno je pravda,“ uznává Štěpánek.

Nicméně mediální expert namítá, že po tom, co Klaus nabídl, není poptávka. Politiku podle průzkumů už dle něho obsadil Babiš a politiku tří čtyř jednoduchých frází pro změnu nabízí Okamura, u kterého se Štěpánek otřel i o splnitelnost jeho slibů a o koaliční potenciál. „Možná se mýlím, ale v potenciálním voličském segmentu Trikolóry je poptávka po něčem jiném. Po jasně vyprofilované straně, která netají, že stojí vpravo,“ míní Štěpánek a dodává, že jinde stejně není místo, když zbytek stran se pokouší uspět v levém středu.

„Poptávka je po jasně formulovaných cílech včetně jednoznačného, srozumitelného a poctivého vymezení vůči EU. Poptávka není po opatrné a lavírující Straně mírného pokroku. Těch už tu máme dost a z jedné takové juniora vyloučili,“ tvrdí mediální expert a usuzuje, že zkrátka a dobře je poptávka po loňském Klausovi, který by šel proti proudu. Jako plus ovšem vidí, že se Klausovi v krajích vyprofilovaly osobnosti.

„Trikolóra by měla trochu pootočit kormidlem. Pokud se i ona více vyprofiluje, bude mít dvě jistoty. Určitě za rok nevyhraje volby, ale získá tolik, klidně i dvojciferně, aby mohla reálně ovlivňovat směřování naší země,“ tvrdí Štěpánek.

Sám Václav Klaus však toto prohlášení považuje za nesmysl. „Když bude zas průzkum důvěryhodnosti – budu mít třeba 36 – 6 % lidí už se nechalo zastrašit, že jsem rasista a extremista mediálním mainstreamem. Ale z těch 36 % to 6 % furt hází ODS, 3 % Okamurovi; 15 % ANO; a 12 % nešlo volit. Hamáček má taky 40% důvěryhodnost, ale socani to v tý urně nemají. Zbytečný status,“ vysvětloval po svém čísla z průzkumů a voleb. Štěpánek ovšem podotkl, že pointa je v něčem jiném.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kasTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…