Plesl v Partii řezal Kubička: S tebou je to jako s těmi demonstranty. Nepamatujete si nic a řídíte se jen emocemi. To nejde takhle!

12.05.2019 13:02

V nedělní Partii televize Prima se zcela výjimečně nesešli politici. A přece to před televizními kamerami pořádně jiskřilo. Do studia dorazili šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl, komentátor Info.cz Petr Holec a komentátor Českého rozhlasu Radko Kubičko. „Ty jsi jako ti demonstranti,“ rozkřikl se v jednu chvíli Plesl na Kubička, když přišla řeč na Marii Benešovou. Kubičko pálil především do Babiše. Náš premiér se podle něj místy vůbec nechová jako demokrat. Došlo také na obvinění Kubička z neznalosti ministrů ze strany šéfa MF Dnes. Jenže to se nakonec obrátilo proti němu, protože se sám spletl.

Plesl v Partii řezal Kubička: S tebou je to jako s těmi demonstranty. Nepamatujete si nic a řídíte se jen emocemi. To nejde takhle!
Foto: Screen: FTV Prima
Popisek: Televizní debata v pořadu Partie.

Na úvod se věnovali demonstracím proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové.

„Je to projev demokracie, což je fajn, ale to nejsou žádné spontánní demonstrace. To jsou řízené demonstrace. Nám chybí důkaz, proč by paní (Marie) Benešová měla odstoupit. Říká to opozice, ale to je její práce. Chybí ten důkaz,“ odstartoval debatu Holec.

Plesl si ještě přisadil. „Zčásti je to proto, že je to poradkyně Miloše Zemana a lidé v Praze ‚nenávidí‘, to vidíme na volebních číslech. Ale na prezidentské volby to nestačilo,“ poznamenal šéfredaktor MF Dnes. Nezmínil však, že se protestovalo ve více než stovce českých a moravských měst, nejen v Praze.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Kubičko nabídl trochu jiný pohled. Šéf hnutí ANO a předseda vlády podle něj postupuje způsobem, který tu nebýval obvyklý. Své ministry pojímá spíše jako poradce. Vybrat si za hlavní terč demonstrace Benešovou nebylo podle Kubička zcela šťastné. Lidé ale dávají najevo i svou frustraci z vládnutí Andreje Babiše (ANO) a Miloše Zemana. Skutečností je, že Marie Benešová má blízko k Miloši Zemanovi a lidé to vidí.

„Já nevím, co je to řízená demonstrace. Každou demonstraci musí někdo řídit,“ podotkl Kubičko. „Andrej Babiš si do vlády vybírá koho chce a jeho hnutí na to kouká a neprotestuje,“ podotkl rozhlasový komentátor s tím, že ve stranách to chodívalo jinak. „Andrej Babiš nedodržuje standardní demokratické mechanismy fungování vlády. A ANO v jistém smyslu není demokratickou stranou,“ uvedl Kubičko. „Andrej Babiš je majitelem hnutí ANO, není jeho předsedou, je jeho majitelem,“ zdůraznil rozhlasový komentátor.

Poukázal na skutečnost, že vedle Benešové lze také říci, že nový ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček také není členem ANO, takže o Babišově hnutí jako takovém by vlastně bylo možné říci, že je v celé vládě nejslabší stranou. Členkou hnutí ANO ostatně není ani ministryně financí Alena Schillerová. Babišovi to však nevadí. Podle Kubička tím dokazuje, že Babiš naplňuje své heslo „řídit stát jako firmu“. „V tomto smyslu není Andrej Babiš demokratickým politikem,“ nebral si servítky Kubičko


Petr Holec a Jaroslav Plesl. (Screen: FTV Prima)

Holec se rozhodl divákům popsat, jak podle něj vypadá taková řízená demonstrace. „Řízená demonstrace znamená, že ji někdo řídí tak, aby byla pro kamery, někomu říká ´víc křič, drž ten transparent výš‘,“ ozval se komentátor serveru Info.cz.  

Když se znovu dostal ke slovu Plesl, obořil se na Kubička, že se chová jako ti pražští demonstranti. „S tebou je to podobné jako s těmi demonstranty. Vy si prostě nepamatujete věci a řídíte se emocemi. To nejde takhle,“ šil do Kubička Plesl. Připomněl mu, že za časů premiéra Petra Nečase se stala ministryní spravedlnosti Daniela Kovářová, takže mít ministryní spravedlnosti, která není členkou žádné strany, není zas až tak neobvyklé.

Z kapsy vytáhl noviny, deník Právo z roku 2012, kdy se debatovalo o vyhazovu Jiřího Pospíšila z postu ministra. Tehdy také občané vyrazili do ulic. A kdyby se v tom článku změnila jména, mohl by prý vyjít i dnes.

Plesl si spletl ministry, Kubičko měl pravdu

Jak ale po skončení pořadu vyšlo najevo, Plesl si spletl obsazení ministerských funkcí a Kubička tak nespravedlivě obvinil z nedostatku "historické paměti". Ten přitom správně argumentoval tím, že po odchodu Pospíšila byl na post ministra spravedlnosti dosazen Pavel Blažek z ODS, a ne Daniela Kovářová, jak tvrdil Plesl. Ta byla ministryní o tři roky dříve ve vládě Jana Fischera.

"Spletl jsem se," přiznal pro Echo24.cz následně Plesl. Přislíbil také svou veřejnou omluvu.(Screen: FTV Prima)

Holec zdůraznil, že teď musí vláda jednat především o tom, jak řešit a případně vyřešit problém se zpomalující se ekonomikou. „ČSSD se rozhodla, že vytáhne ze šuplíku všechny nápady Vladimíra Špidly a opráší je. Ale ty nápady jsou strašně drahé,“ upozornil Holec.

Plesl doporučil ČSSD, aby se pokusila přetáhnout především voliče Pirátů. Jenže to se neustálým zvyšováním dávek nepovede. „Sociální demokraté jsou v posledních letech nepoučitelní a důsledně si do vedení strany posílají lidi, kteří nevědí, co s tou stranou dělat,“ nešetřil kritikou šéfredaktor MF Dnes.

A tady mu dal Kubičko za pravdu. I když bude ČSSD čím dál víc přidávat, tak jí to voliče nepřinese. Ve vedení strany nejsou lidé politicky obratní. „Paní Maláčová není politicky obratná,“ konstatoval Kubičko s tím, že Babiš už narazil na svůj voličský strop. Víc lidí asi už na svou stranu nezíská. Ale ty, které ulovil, si dokáže udržet. To se o ČSSD říct nedá. Alespoň podle Kubička. 

„Já bych jenom připomněl, že Andrej Babiš má za sebou také nějaké noviny. To také není zcela standardní,“ pokračoval Kubičko. Jednu věc je podle něj třeba připsat Babišovi k dobru. „Pan premiér nasává věci jako houba a paní Maláčová mu jednoduše konkurovat nemůže,“ uznal rozhlasový komentátor. To však podle něj nemění nic na tom, že se ve smyslu stranické politiky nechová demokraticky.

Jenže dokud bude opozice roztříštěná tak, jak je dnes, Babiš se vlastně nemusí bát o to, že by nebyl premiérem.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…