Ondřej Neff sledoval debatu Klause a Robejška o EU a toto pak napsal

11.09.2017 21:36

Šéfredaktor serveru NeviditelnýPes.cz Ondřej Neff se vrátil ve svém komentáři k rozhovoru exprezidenta Václava Klause a politologa Petra Robejška. Oba muži diskutovali především o Evropské unii v pořadu XTV.cz Luboše Xavera Veselého.

Ondřej Neff sledoval debatu Klause a Robejška o EU a toto pak napsal
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Klaus

„Václav Klaus vyzývá politické strany, aby se chopily evropského tématu. Je až kupodivu, jak to že evropské téma předmětem předvolebních debat není. Otevřené jsou dvě otázky, spolu úzce spojené: otázka připojení k eurozóně a účast na tvrdém jádru Unie, v rychlejší části dvourychlostní Evropy,“ poznamenal Neff s tím, že o euru se hovoří jen mlhavě, zřejmě v naději, že je to až zanedlouho. Myšlenku společné evropské měny podle Neffa podporuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). 

„Proevropská je i Topka, přičemž její předseda Miroslav Kalousek byl v posledním výzkumu veřejného mínění pasován na nejméně oblíbeného politika v zemi. O tvrdém jádru a dvourychlostní Evropě se veřejně nemluví vůbec,“ dodal Neff se slovy, že tato témata budou předmětem konkrétních kroků jakékoliv příští vlády.

  • Původní text ZDE

Evropská unie je pak podle něj zřetelně v krizi – uvádí především odchod Velké Británie či ovlivňování německých voleb Tureckem. „Ve Francii je trvale výjimečný stav a Rakousko začíná opevňovat svoji italskou hranici. Sny o léčbě rozšířením v Bruselu ustaly. Jediným hmatatelným důsledkem je tragická situace na Ukrajině, kde právě tyto nereálné projevy vyvolaly nemístné naděje a ty pak vedly k občanské válce a poskytlo to záminku Rusku k anexi Krymu,“ zmínil Neff.

Řešením podle něj má být jakési tvrdé jádro, uskupení s parametry státu. Projekt pak podle jeho slov předpokládá zásadní změnu naší státnosti, a politici, kteří to budou vyjednávat, musejí mít mandát od voličů. „Nebo nemusejí,“ dodal Neff. 

Mandát je, jak míní, výsledek voleb jednou za čtyři roky, jenž vydá volnou ruku na celé volební období. „Vše, co se v tomto období rozhodne, je legitimizováno výsledky voleb bez ohledu na to, že se o té agendě nediskutovalo a nebyla v programu. Velmi správně proto Klaus vyzývá uchazeče o příští vládu, aby se vyjádřili,“ uzavřel Neff.

  • O diskusi Václava Klause a Petra Robejška jsme psali ZDE

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…