Nové informace k jihoafrické mutaci covidu. Raději to nečtěte!

18.02.2021 20:15

Dorazily nové informace o jihoafrické mutaci koronaviru. Prý se není čeho bát, vakcíny budou podle jejich tvůrců fungovat. A pro jistotu zřejmě vyvinou ještě jednu.

Nové informace k jihoafrické mutaci covidu. Raději to nečtěte!
Foto: Jiří Krušina
Popisek: Ilustrační foto. Zdravotní sestra při očkování

Server deníku Daily Mail píše, že s odkazem na studii publikovanou v New England Journal of Medicine může jihoafrická mutace koronaviru údajně snížit účinnost vakcíny od společnosti Pfizer/BioNTech až o dvě třetiny. Pfizer by rád otestoval novou verzi své vakcíny, která má být proti jihoafrické variantě odolnější.

Z toho, co doposud víme o této mutaci, vyplývá, že nezpůsobuje závažnější průběh nemoci, ale je nakažlivější. Podle farmaceutických firem má i aktuálně používaná vakcína význam. Vědci testovali mutaci viru v krvi, kterou odebrali lidem, jimž byla vakcína již aplikována, a zjistili až dvoutřetinové snížení hladiny neutralizačních protilátek. Problém ale je, že dosud neexistuje stanovená hranice, která by určovala, jaká úroveň protilátek je nutná k ochraně před koronavirem. K tomu by bylo potřeba provést rozsáhlé klinické testy.

Podle spoluautora studie profesora Pei-Jong Ši bude vakcína od společnosti Pfizer/BioNTech fungovat i proti této mutaci. Vychází z předběžné studie vakcín. Jeden z hlavních vědců společnosti Pfizer, Phil Dormitzer, se také domnívá, že i současná vakcína bude pravděpodobně proti jihoafrické variantě fungovat.

Na druhou stranu Dormitzer také oznámil, že firma jedná s americkými regulátory o možnosti otestovat novou verzi vakcíny, která by u již naočkovaných lidí posílila ochranu před touto variantou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: AZy

Fact-Checking Přezkoumat


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…