Německo svírá strach. Ekonomika je zlá, to covid. A Greta by brečela

14.02.2021 7:08

Lidé v Německu se stále více obávají ekonomického pádu. Ze zprávy Centra pro strategii a vyšší management vyplývá, že strach z poklesu ekonomiky již svírá až 70 procent Němců. „To je poprvé po dlouhé době, co se Němci trápí s obavami z ekonomiky,“ komentoval výkonný ředitel instituce Klaus Schweinsberg. Roste i strach ze ztráty práce. Obavy a ekonomická tíseň u Němců nabírají takových obrátek, že již překonaly i doposud u našich sousedů tradičně nejrozšířenější strach ze změn klimatu.

Německo svírá strach. Ekonomika je zlá, to covid. A Greta by brečela
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace v Německu, ilustrační foto

Anketa

Chcete, aby vláda Andreje Babiše dovládla do voleb?

84%
9%
hlasovalo: 21703 lidí
Nejistota kvůli koronavirové situaci v Německu roste a kromě zvládání tamní epidemické situace se již stále více Němců obává i toho, co přinese budoucnost.

Podle nejnovější bezpečnostní zprávy Centra pro strategii a vyšší management (Das Centrum für Strategie und Höhere Führung) je stále více lidí znepokojeno dlouhodobými důsledky pandemie.

Každý druhý Němec se podle této instituce obává, že Německo není schopno dostat epidemickou situaci pod kontrolu. Až 51 procent lidí dle průzkumu má „pocit obecné nejistoty ohledně toho, jak to bude vypadat v budoucnu“. Takovéto chmurné myšlenky přitom mělo v loňském roce pouze 32 procent lidí.

Více než polovina lidí v zemi se též bojí, že aktuální dění povede k polarizaci společnosti a mají za to, že Německo čeká rozpad obyvatel na nesmiřitelné tábory.

Největší chmury ale u našich sousedů způsobuje budoucnost ekonomiky. Nejvíce znepokojeni jsou Němci z ekonomických dopadů pandemie a přidružených restrikcí. Jak se bude vyvíjet ekonomika, se bojí až 70 procent tamních obyvatel. V ekonomickou pomoc již věří jen 40 procent z nich.

Velké obavy lidem dělá nejen stav ekonomiky země, ale i to, jestli budou mít z čeho žít i oni samotní. Až třetina Němců se bojí ztráty svých příjmů a inflace a 18 procent respondentů má i obavy, že mohou přijít o práci.

V minulých letech přitom Němci řešili úplně jiné problémy a hrůzu v nich budila především klimatická otázka. Tu v lednu 2020 až 61 procent respondentů průzkumu označovalo za nejpalčivější problém.

Po nástupu koronavirové krize a hrozeb ekonomického pádu však již náhle klimatické změny v Němcích obavy nezpůsobují tak, jak bývalo zvykem. V letošním lednu došlo ke snížení obav z klimatických změn a trápí už jen 54 procent respondentů.

Obavy též u Němců způsobuje Čína, naopak strach z konfliktu ze strany Íránu či Spojených států poklesl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…