Nejednotná ČSSD: Nechce otevřít obchody, ministr Toman však ano

18.02.2021 7:57

Ministr dopravy a současně ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér za ANO Karel Havlíček oznámil, že bude usilovat o otevření obchodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) označil tento nápad za „šílenství“. Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný však není k tomuto nápadu hluchý a to se ministrům Babišovy vlády za ČSSD nelíbí. Tedy až na Miroslava Tomana...

Nejednotná ČSSD: Nechce otevřít obchody, ministr Toman však ano
Foto: repro Facebook
Popisek: Předseda ČSSD Jan Hamáček

Anketa

Jste pro otevření obchodů?

62%
38%
hlasovalo: 3105 lidí

Podle informací Deníku N část ministrů Babišovy vlády absolutně nesouhlasí s nápadem otevřít obchody, jak to prosazuje Karel Havlíček. V situaci, kdy jen za úterý přibylo téměř 12 500 covid pozitivních a celkový počet zemřelých ve spojitosti s covidem překonal 18 500 lidí, tak především ministři ČSSD nechápou, proč Blatný razantně nebrání přetížené zdravotníky, kteří zjišťují, že už jim na jednotkách JIP/ARO dochází volná lůžka. V tomto týdnu už je v České republice volných přibližně jen 14 procent celkové kapacity těchto lůžek.

„Uvolňovat např. obchody je absolutní šílenství, protože tady máme podle průzkumů 50 procent občanů, kteří ta opatření nedodržují. Otázka je, jestli při přísných protiepidemických opatřeních by byli občané ochotni jít na takovou nějakou celospolečenskou dohodu, kde by se řeklo - tak pojďte to všichni dodržovat a my ty obchody teda rozvolníme. A teď říkám, že ta debata musí proběhnout na vládě a musí proběhnout i s opozicí,“ oznámil Babiš na středeční tiskové konferenci.

„Pro mě je jakékoliv otevírání a uvolňování v této chvíli nezodpovědné,“ zdůraznil ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD). Ministr nechápe, jak se v této situaci může ministr dovolávat osobní odpovědnosti každého občana, když je jasné, že situaci musí systémově řešit vláda. Od toho je vládou. „Když přistává letadlo, také se nemohu obracet na osobní odpovědnost každého cestujícího,“ namítl Zaorálek.

„Nemocnice se připravují na triáž a my budeme otevírat obchody? Budu chtít od ministra zdravotnictví vědět, proč nebrání zdraví a zdravotnictví,“ přisadila si ministryně práce z ČSSD.

Proti otevírání obchodů se postavil i ministr zahraničí Tomáš Petříček, který hodlá kandidovat na předsedu sociální demokracie.

„V případě obchodů bych byl obezřetný a rád bych od ministra zdravotnictví slyšel, jak celkově vnímá situaci, protože čísla zase rostou,“ řekl.

Proti otevření obchodů byl i ministr vnitra Jan Hamáček.

Ale členové vlády v této situaci nestojí v jednom šiku. Ministr zemědělství za ČSSD Miroslav Toman není a priori proti otevírání obchodů. Trvá ale na dodržování přísných protikoronavirových restrikcí. Stejně to vidí i ministryně Klára Dostálová a ministr zdravotnictví Blatný. Ten již na středeční tiskové konferenci zdůraznil, že obchody lze otevřít, ale lidí musí dodržovat protikoronavirová opatření.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp



Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…