Nechat se očkovat ruskou vakcínou? Neznám nikoho takového. Vzpomeňte si na Pelíšky a lžičky z NDR, varuje oceňovaný komentátor

06.02.2021 6:51

Premiér Andrej Babiš (ANO) během pátku v Maďarsku jednal se svým protějškem Viktorem Orbánem o zkušenostech Maďarů s ruskou vakcínou Sputnik V a naznačil, že by chtěl zajistit vakcíny bez zásahů Evropské unie. Novinář a komentátor Petr Honzejk však vyjevil, že by ruská vakcína mohla u mnoha lidí v Česku narazit. „Zkušenost mojí generace, že z Ruska nikdy nemůže přijít nic dobrého, je prostě určující,“ píše Honzejk na svém facebooku.

Nechat se očkovat ruskou vakcínou? Neznám nikoho takového. Vzpomeňte si na Pelíšky a lžičky z NDR, varuje oceňovaný komentátor
Foto: Hans Štembera
Popisek: Očkování proti Covid 19

Anketa

Měl by být ministr Blatný odvolán?

16%
30%
hlasovalo: 9780 lidí
Český ministerský předseda během pátku v Maďarsku získal mnohé rady ohledně tamních zkušeností s ruskou vakcínou Sputnik V. Tu Maďarsko i bez stanoviska Evropské unie koupilo až pro milion svých občanů. Maďarský úřad pro kontrolu léčiv vakcínu schválil, na úrovni Evropské unie se tak zatím nestalo. Očkování v Maďarsku ruskou látkou vypukne již příští týden.

Babiš lituje, že si od Orbána nenechal poradit již v loňském roce. „Lituji jen, že jsem nepřišel už minulý rok. Měl jsem tu být už v listopadu,” řekl Babiš. Právě na podzim totiž již Maďarsko na rozdíl od nás vakcinaci svých obyvatel řešilo.

Nyní již český předseda vlády nespoléhá jen na Evropskou komisi. Uvedl, že pokud by Česko mělo možnost získat i jinou než v EU schválenou vakcínu, mohlo by již zvážit podobný postup jako Maďarsko, které se nám loni snažilo pomoci i dodávkou 150 plicních ventilátorů.

„Já jsem o ruské vakcíně a o čínské vakcíně mluvil s kancléřkou Angelou Merkelovou a teď záleží na tom, zda obě země požádají o schválení Evropskou lékovou agenturou,“ podotkl k tomu Babiš.

Pokud by však Česko ruskou vakcínu získalo, je možné očekávat, že ne všichni lidé její zemi původu snesou dobře. Své o tom ví i komentátor Petr Honzejk.

„V mém okolí není nikdo, kdo by byl ochotný nechat se očkovat ruskou vakcínou Sputnik V. Jde o variaci na efekt z filmu Pelíšky. ‚Kdyby před vás postavili dvě úplně stejný krabičky sirek, která bude lepší? Samozřejmě americká!‘ Zkušenost mojí generace, že z Ruska nikdy nemůže přijít nic dobrého, je prostě určující,“ dal Honzejk najevo, jak by u některých občanů mohla být ruská vakcína vítána.

Naopak marketér Martin Jaroš by očkování Sputnikem V uvítal. „Pokud ji normálně schválej v EU, tak nemám s ruskou vakcínou problém a klidně bych se s ní nechal očkovat. Zrovna věda byla v Rusku vždycky špičková,“ uťal pochybnosti o ruské vakcíně. A dodává: „A mezi námi, západní koncerny můžou taky vyrobit pěkný zmetek, nebylo by to poprvé.“

A datový vědec Petr Ludwig, jeden z tvůrců protiepidemického systému PES, odkázal na anketu na našem webu s tím, že jsou i tací, kteří by naopak ruskou vakcínu uvítali. Pro její nákup se vyjádřilo až 94 % čtenářů. „Stejně jako v našem okolí není moc voličů AB. A pak existují jiné části internetu...“ vzkázal Honzejkovi.

Ludwig již Čechům doporučil i čínskou vakcínu Sinopharm, kterou Maďarsko rovněž schválilo k použití koncem ledna.

„Ta vakcína vůbec není špatná a cokoliv je lepší než nic,“ radí slavný datový vědec Ludwig.

Výsledky ruské vakcíny jsou ve vědeckém tisku hodnoceny coby velmi dobré – účinnost Sputniku ve třetí fázi klinických testů podle průběžných výsledků, které vydal odborný časopis Lancet, dosáhla až 91,6 %. Účinná by měla být i u starších lidí. Srovnat by se tak dala i s americkými vakcínami Pfizer/BioNTech a Moderna, jež mají rovněž účinnost přes 90 %.

Pro porovnání, nově schválená vakcína AstraZeneca uvádí účinnost někde mezi 62 až 70 procenty a není známo, jak je účinná u starší populace. Proti vakcinaci vlastních obyvatel AstraZenekou se již ohradilo kupříkladu Švýcarsko a tamní zdravotnický úřad Swissmedic požaduje více údajů o účinnosti a kvalitě této vakcíny. Zatímco některé státy ji nedoporučují podávat starším lidem, u nás bude dle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) dávána všem bez rozdílu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…