Klausi ml., kde je slovo „národ“? Analytik Pečinka má obavu o Trikolóru

16.06.2019 20:11

Komentátor Bohumil Pečinka se na serveru Info.cz zaměřil na nově vznikající politické hnutí s názvem Trikolóra. Pozastavil se nad tím, že přestože u zrodu stojí jen jedna známá osobnost a dosud nebyl zveřejněn podrobný program, reakce na vznik hnutí byly neadekvátně kritické.

Klausi ml., kde je slovo „národ“? Analytik Pečinka má obavu o Trikolóru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka

„Mnozí renomovaní novináři a influenceři používali tak nepřiměřený tón v popisu nové formace a osobnosti Klause mladšího, že měl člověk dojem, že přichází nový Hitler a hnutí má podporu třetiny společnosti. Pravý opak je pravdou. Pokusme se Trikolóru zařadit do méně dramatického rámce,“ poznamenal Pečinka. Podle jeho slov z pondělního představení hnutí vyplývá, že klausovci chtějí být něčím jako lepší ODS. 

„To je ovšem pro novou stranu slepá ulička. Minulí, současní a budoucí voliči ODS jsou dnes jinde než před dvaceti lety. Přesněji rozděleni mezi TOP 09, ODS a Piráty. Uvědomují si omezení Evropské unie, ale současně je to pro ně stále dobrý civilizační rámec pro život. A hlavně: v drtivé většině jsou hlavní součástí protibabišovského světa. Žádnou z těchto charakteristik s nimi nesdílí zakladatel hnutí Klaus mladší,“ podotkl dále Pečinka a poukázal na to, že s Klausem do Trikolóry neodešla žádná vlivná skupina.

Trikolóra si tak podle jeho slov bude muset projít fází podobnou příběhu německé AfD. Ta, jak píše Pečinka, začala intelektuálně pravicovou kritikou eura a ucházela se o německé střední vrstvy volící CDU/CSU. Pro nedostatek voličů nakonec zakormidlovala k populismu a levicovému konzervatismu.

Původní text ZDE.

Následně si Pečinka také všiml toho, že Klaus mladší před nedávnem hovořil o snaze vytvořit „národně konzervativní hnutí“. „Otázkou jen je, proč Trikolóra nevypálila s tímto programem už nyní a stále se tváří jako klasická pravice? Jedním z důvodů může být poslední snaha utrhnout hlasy od ODS a jiných stran a teprve později změnit kurz. Takové situační taktizování, které ale musí narazit na politické uspořádání české společnosti. Typické kolísání mezi liberální pravicí a národním konzervatismem bylo patrné už během úvodních prohlášení představitelů Trikolóry. Úzkostlivě se vyhýbali vyjádřením k záležitostem symbolizovaným slovy národ, Babiš a Zeman. To je dlouhodobě neudržitelné,“ uzavřel Pečinka se slovy, že úspěch Trikolóry bude hodně záviset na oslabení fenoménů Babiš a Okamura. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…