Kdyby Putin zavřel 1700 lidí, to by bylo v ČT veselo! Po Francii nastala hrůza: Konec EU? Člověk z lidu diktuje?

10.12.2018 7:51

I další víkend se ve Francii nesl ve znamení protestů, jak násilných, tak mírumilovných. Francouzská policie zadržela několikanásobně více demonstrantů než minule, média hovoří o více než sedmnácti stech zadržených. Podle americké televize CNN policisté opět použili proti demonstrantům gumové projektily, vodní děla a slzný plyn a dle ministra vnitra Francie bylo 135 lidí zraněno. Protestující opět zapalovali pneumatiky a auta, také rozbíjeli výlohy. V Čechách akce policistů i mediální pokrytí komentoval například právník Tomáš Tyl, mediální expert Petr Štěpánek, Petr Robejšek nebo básník Bruno Solařík. A ozval se i Donald Trump.

Kdyby Putin zavřel 1700 lidí, to by bylo v ČT veselo! Po Francii nastala hrůza: Konec EU? Člověk z lidu diktuje?
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V Paříži se konaly protesty proti vládě Emmanuela Macrona

Akce policistů a vysílání České televize o nich komentoval například právník Tomáš Tyl. Jeho slova zveřejnil na svém profilu mediální expert Petr Štěpánek: „Si představte to žlutě svítící mimořádné vysílání v ČT, kdyby Putin zatkl přes 1 700 lidí, použil by slzák, vodní děla a poslal na demonstranty přes 80 tisíc policistů. Macron to fakt udělal a ČT to hlásí jak Hrabovský v roce 89 o skupinkách protisocialistických živlů. Narozen v komunismu – umřu v komunismu!“

Štěpánek pak ještě dodal báseň o Francii, která vyzývá k odchodu z Evropské unie:

Anketa

Je Miloš Zeman vlastizrádce?

5%
95%
hlasovalo: 19408 lidí
Emanuel a žluté vesty

Klidně teče voda v Seině,
daně rostou, peněz méně.
Obuškové prostocviky
předvádějí poldů šiky.

Drzý hošík Eman Macron
vládne teď s pomocí patron.
S pohrdavým, pyšným klidem
dusí lidi slzným plynem.

Aby zahnal známky krize,
děla skrápí Champs Elysées.
Vesty mají zdarma plovku,
zavřel taky eifelovku.

Frantíci však v jasném gestu
navlékají žlutou vestu.
Když v Paříži hoří pneu,
kdo má mozek, chce pryč z EU.

Ozval se i básník a publicista Bruno Solařík. Nabízí, jak asi protesty proti Macronovi vnímají jejich účastníci i pozorovatelé a přináší myšlenku: Mýlí se všichni. „Protesty žlutých vest přeskakují z Francie do sousedních zemí (Belgie, Nizozemí, západní Německo) a surovost francouzské policie nedozírně převyšuje náš ťuťuňuňácký 17. listopad 1989 (aniž by to naše chovance protitotalitních ústavů probralo z předvánočního shonu po rusko-čínské hrozbě),“ konstatuje básník.

„Francouzská rebelie se každopádně dá vysvětlit různě. Odpůrci imigrace v ní pozdravují začátek konce multikulturalismu (přestože Francie vzápětí podepíše Marrákeš a zlegalizuje vstup dalším milionům afroasijských imigrantů), levý radikál se diví, proč se mu do jeho hájemství pouličních bordelů a zapalování aut vmontovala střední třída (přestože s ní soudruh Marx v podobných situacích počítal v úplně opačné roli), samotná střední třída zde spatřuje šanci na svou záchranu (přestože jí už není pomoci), nu a ruští pozorovatelé upozorňují, že může jít o pomstu DeepState za Macronovo volání po „evropské armádě“, která by nemístně konkurovala švestičkám ze severoatlantické zahrádky (přestože je zjevné, že právě Macron by žádné opozice vůči svým loutkářům nebyl schopen ani v kómatu, natož u kadeřníka),“ tvrdí Solařík a dodává: „Fakta nasvědčují tomu, že pravdu mají jako obvykle všichni, a to právě proto, že se jako vždycky (kromě soudruhů Rotschilda a Rockefellera) všichni spletli.“

Situaci komentoval v Čechách také zakladatel Realistů Petr Robejšek. „Francouzský myslitel Alexis de Tocqueville kdysi napsal, že špatný režim je nejvíce ohrožen tehdy, když se začne reformovat,“ píše Robejšek. „Každý nedostatek, který je odstraněn, činí ty, co ještě zůstaly, o to viditelnější. Zlo oslabilo, ale citlivost vůči němu vzrostla,“ cituje a dodává: „Je příznačné, že se do této situace vmanévroval právě ješitný mladíček, který úspěch svých marketingových mágů považoval za důkaz vlastní geniality. Teď sice Macron vzal svou pseudoekologickou daň zpět, ale je již pozdě. Příznačné je i to, že evropská salonní levice zřejmě opravdu věřila, že někdo takový jako Macron je schopný zachránit sny o evropské říši, přestože ta již dávno ztratila svůj smysl a oprávnění.“

Na závěr se Robejšek vrací k úvodnímu citátu a klade otázku: „Kolik špatných režimů v Evropě existuje?“

Robejškova slova o salonní levici potvrzuje i deník Guardian, kde ještě před sobotními protesty vyšel tento komentář, podle nějž je Macronova krize ohrožením pro celou Evropu. Natalie Nougayrèdová v něm tvrdí, že extremisté po celé Evropě hledí na Macronovy potíže s nadějí. Macron podle ní potřebuje podporu, ne nenávist a pohrdání. Z Macronových patálií totiž mají prý radost jak stoupenci Brexitu, tak italský ministr vnitra Matteo Salvini, nemluvě o „Putinově propagandě“.

A i když se protesty přirovnávají k roku 1968, Nougayrèdová je přirovnává k těm z roku 1934, kdy ultrapravicoví nacionalisté pochodovali na Paříž, střetli se s policisty, což vyústilo v 15 mrtvých, a tehdejší události posloužily jako mytologický základ pro tehdejší generaci francouzské ultrapravice. I když uznává, že pocity protestujících Francouzů jsou oprávněné, nelíbí se jí, že jedním z mluvčích je například Christophe Chalençon, podle jejích informací kovář z jihu Francie, který je prý otevřeně proti muslimům a údajně by chtěl vládu vedenou armádou. A dle jejích slov se díky protestům o znovuzrození snaží i další ultrapravicové subjekty jako Action Française.

Zmiňovaný kovář Christophe Chalençon má facebookový profil, na který v neděli umístil video, ve kterém shrnul pařížské protesty a vyzval ke zmražení Marrákešské deklarace, která podle něj má být schvalována v referendu. Boj Žlutých vest v dřívějších příspěvcích označil za boj Dona Quijota proti Machiavellimu a stěžuje si, že místo toho, aby byli vyslyšeni, jsou označováni za fašisty, anarchisty nebo sobce, kteří chtějí ničit životní prostředí.


Dále Nougayrèdová varuje s ohledem na evropské volby v květnu: „Nyní je francouzský prezident paralyzován na domácí půdě a jeho evropským plánům už může zanedlouho zvonit umíráček. Stejně tak jako oslabená Merkelová nepomohla Macronovi znovu odstartovat evropský projekt, oslabený Macron poslouží jako materiál pro extremisty a populisty po celém kontinentu. Le Penové, Orbáni a Salviniové už čekají v zákulisí. Pokud nenajdeme řešení, riskujeme, že volby do europarlamentu v květnu se stanou referendem o Macronovi.“ Připomíná také, co se stalo v Itálii, kdy protesty vedly k posílení Hnutí pěti hvězd, a nyní je podle ní Itálie v pevném sevření ultrapravice. A varuje, že to samé se může stát i ve Francii. „Bez evropské a demokratické Francie nemůže být evropského demokratického projektu, ani sociální spravedlnosti,“ říká na závěr.

Celý komentář ZDE

A dění na francouzských ulicích okomentoval na Twitteru i americký prezident Donald Trump, který si nezapomenul kopnout do Pařížské dohody a potažmo těch, kdo mu vyčítali, že od ní odstoupil: „Smutný den a noc v Paříži. Možná je čas skoncovat s absurdní a extrémně drahou Pařížskou dohodou a vrátit peníze lidem ve formě nižších daní. Spojené státy jsou v tomto ohledu hodně napřed a jsme jediná země, kde emise šly minulý rok dolů!“

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: kasTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…