Husák, jediný správný názor. Teď to budeme mít s Německem těžké. Český tisk se nebývale osmělil

26.09.2017 7:54

K povolebnímu vývoji v Německu se vyjádřili i dva komentátoři – Zbyněk Petráček v Lidových novinách a šéf hnutí Realisté, politolog Petr Robejšek v MF Dnes. Lidové noviny pak také varují před tím, že vznikající „Jamajka koalice“ v Německu je špatnou zprávou pro Česko.

Husák, jediný správný názor. Teď to budeme mít s Německem těžké. Český tisk se nebývale osmělil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Robejšek

Lidové noviny ve své analýze varují před tím, že takzvaná „Jamajka koalice“ vítězné CDU/CSU Angely Merkelové, liberálních FDP a Zelených jde proti českým představám o nové tváři Evropské unie. Bude totiž, píší noviny, znamenat zvýšený tlak na českou pozici v Evropské unii. 

Evropská politika Zelených i FDP pak podle Lidových novin té české politice téměř v ničem neodpovídá. Česku zatím vyhovovala spíše vyčkávací a udržovací pozice CDU. Jenže kancléřka Merkelová bude muset zcela jistě v nové koalici respektovat i názory obou možných koaličních partnerů.

Zelení přitom prosazují dokončení projektu evropské integrace na všech úrovních, chtějí i jednotnou azylovou politiku. Zelení patří mezi obhájce migračních kvót, jejich předsedkyně Katrin Göring-Eckhardtová opakovala kritizovala země východní a střední Evropy za nedostatek solidarity. Kromě toho mají Zelení v programu také přechod na zelenou energii, celoevropské pojištění zaměstnanců či kritiku ruského prezidenta Vladimira Putina. Liberálové pro změnu tvrdí, že Evropa po brexitu bude dvourychlostní, což je doslova strašákem Česka. Stejně jako přání Zelených a FDP, že rozhodování o budoucí tváři Unie by měl převzít německo-francouzský tandem. 

A k obavě může Čechy vést i třetí nejsilnější německá strana, Alternativa pro Německo. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v té souvislosti řekl, že jestliže strana dnes štve proti uprchlíkům a Evropské unii, zítra mohou být terčem Češi a Poláci, píší noviny.

Komentátor Zbyněk Petráček pak v souvislosti s německými volbami uvedl, že svým oslabením platí německá kancléřka Angela Merkelová daň za potlačení kritiky a oponentury ve společnosti.

„Slova, že skutečným vítězem voleb je Alternativa pro Německo, zní provokativně, ale dost na nich je. Hodnotíme-li úspěch podle získaných hlasů, pak 12,5 procenta pro AfD není nic, co by pohnulo dějinami. Ale hodnotíme-li úspěch tím, jak se dosud nemyslitelné stává realitou, AfD je největším hybatelem voleb v zemi kancléřky Merkelové. Je to prosté konstatování skutečnosti, která sama o sobě není děsivá,“ podotkl Petráček. 

„Problém není v tom, že německé společenské elity, vláda i média potlačují nenávist. Problém ale nastává tehdy, když se do kolonky nenávist klade vše, co se nehodí, včetně kritiky a jindy běžných jazykových prostředků, jako je nadsázka, humor, ironie či metafora. Pak se zapomíná na základní body liberální demokracie,“ poznamenal Petráček.

Připomněl také slova šéfa tiskového koncernu Axel Springer Mathiase Döpfnera, jenž týden před volbami, ač voliř CDU, opřel se do selhání vládních, společenských a mediálních elit. „Pokud je v Lipsku znásilněna žena při joggingu a tiskový mluvčí policie řekne, že lépe je běhat ve dvou, podle Döpfnera je to rezignace na právní stát,“ připomněl Petráček. 

"Kdyby to řekl někdo loni, dozvěděl by se, že šíří nenávist. Letos se společenská stavidla uvolnila, ale pozdě. Dost Němců pokládá slovo nenávist za bezobsažnou nálepku, jež má jen zostudit kritiku. Za něco, co si u nás lidé spojují s Husákovou normalizací, která takto nálepkovala disidenty: dělají to z nenávisti k socialistickému zřízení. Pamatujete?“ zeptal se závěrem Petráček a zkonstatoval, že i proto nedělní volby přinesly úspěch AfD. „Stále více občanů nechce, aby se z Německa stal jeden velký ‚safe space‘ pro nositele jedině správných názorů,“ uzavřel.

Šéf Realistů a politolog Petr Robejšek pak ve svém komentáři zkonstatoval, že v Německu došlo ke konci nepolitické politiky. „CDU/CSU vyhrála německé parlamentní volby. Přesto je současně spolu s SPD i jejich poraženým. Ukázalo se, že se blíží konec éry opatrné a váhavé Angely Merkelové,“ zmínil Robejšek, jenž podrobil Merkelovou docela ostré kritice. 

„Merkelová je totiž politička, která zastává názory tak dlouho, dokud slouží její moci. Proto zavrhla konzervativní hodnoty a převzala jak sociálnědemokratické, tak ekologické postoje. Pro SPD je její blízkost stejně nebezpečná jako pro konzervativce. Politicky jí to vycházelo hlavně díky tomu, že Německo dosud prosperuje. Do této selanky však vtrhli zvenčí ekonomičtí migranti a zevnitř AfD. 
Nejdramatičtější důsledky bude mít volební výsledek pro sociální demokracii,“ řekl Robejšek, jenž se domnívá, že jediné, co by mohlo SPD z pasti vysvobodit, je velká ekonomická krize. Merkelová pak podle jeho slov vlastně Německu a Evropě nevládla, nechovala se jako politik, ale jako správce. „Nepředjímala problémy, nýbrž přihlížela jejich vzniku,“ poznamenal Robejšek. 

„To, že se AfD přes zuřivý odpor médií a etablovaných stran dostala i do Spolkového sněmu a je třetí nejsilnější stranou Německa, znamená, že bude mít klid k tomu, aby se mohla vyvinout v plnohodnotnou národně-konzervativní stranu. To je významné pro zemi a její politickou kulturu. AfD je totiž jedinou opravdovou opoziční stranou. Není v opozici vůči demokratickému systému, jak jí podsouvají její nepřátelé, ale vůči tomu, jak politici etablovaných stran vybírají problémy, kterými se má politika zabývat, a způsoby, jak je řešit,“ poznamenal rovněž Robejšek. 

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…