Firmy si snad uvědomí, že zaměstnanci zavření doma na „home office“ nejsou riziko. Honzejk doufá, že po koronavirové krizi budeme silnější

15.03.2020 11:54

Z koronavirové krize vyjdeme silnější, říká komentátor Hospodářských novin Petr Honzejk. Stát, školy i firmy mají podle něj nyní šanci fungovat lépe a víc „pro lidi“. „Po odeznění epidemie snad větší množství firem pochopí, že práce z domova není něco rizikového, ale racionální standard,“ doufá komentátor.

Firmy si snad uvědomí, že zaměstnanci zavření doma na „home office“ nejsou riziko. Honzejk doufá, že po koronavirové krizi budeme silnější
Foto: repro Youtube
Popisek: novinář Petr Honzejk

Říká se, že každá krize je příležitost, a to platí i podle Honzejka. „Dnes, když se zpřísňují opatření proti šíření koronaviru, platí nouzový stav a bezprecedentní omezení, to tak sice nevypadá, ale až epidemie odezní, budeme mít dobrou příležitost poučit se ze zkušeností, ke kterým jsme nyní v podstatě donuceni,“ píše ve svém komentáři.

Bude to příležitost fungovat mnohem lépe, pohodlněji a racionálněji než dosud. Například dosud v Česku nebylo vůbec běžné, že by firmy umožňovaly zaměstnancům pracovat v režimu home office. „Byly sice výjimky, ale drtivá většina lidí, i na kancelářských pozicích, byla nucena chodit do práce, aniž by to bylo v době všudypřítomného internetu nutné. Nyní to najednou jde,“ všímá si.

Protože nyní z domova pracuje, kdo může, ukazuje se, že povinná přítomnost na pracovišti byla často jen manýrou manažerů, kteří měli pocit, že musí na zaměstnance dohlížet jako „dráb na nevolníky“. Ale výkon zaměstnanců, zbavených české patologické pracovní kultury „na píchačky“, se přitom evidentně nijak nesnižuje.

„Po odeznění epidemie snad větší množství firem pochopí, že práce z domova není něco rizikového, ale racionální standard. Toho ušetřeného času za dojíždění, za účast na formálních poradách! O tolik lepší výkon zaměstnanců, spokojených, že jim zaměstnavatel dává důvěru! To přeci stojí za to,“ uzavírá Honzejk.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nabTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…