Cože? Konflikt v TOP 09: Pospíšil, výčitky, nadávky. A jasný výsledek

28.08.2019 6:55

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil včera oznámil, že nebude na podzim obhajovat post v čele strany. Důvodem je, že se chce soustředit na práci europoslance. Stranu by podle něj měl vést politik, který chce být současně lídrem do sněmovních voleb. Pospíšil ale neodmítá kandidaturu na jinou funkci ve vedení strany. Svou kandidaturu na předsedkyni strany včera v České televizi zároveň ohlásila poslankyně a první místopředsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová. A na sociálních sítích se strhly ohlasy, mimo jiné se ozval i šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl

Cože? Konflikt v TOP 09: Pospíšil, výčitky, nadávky. A jasný výsledek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil

Podle Pospíšila by TOP 09 mohlo prospět, kdyby ji vedla žena. Vedle Pekarové Adamové zatím ohlásil kandidaturu pouze místopředseda strany a senátor Tomáš Czernin, kterého podporuje čestný předseda strany Karel Schwarzenberg a předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek. Volební sněm TOP 09 se bude konat 23. a 24. listopadu.

Anketa

Co soudíte o Lubomíru Zaorálkovi?

hlasovalo: 8350 lidí

Pospíšil řekl ČTK, že svému nástupci předá stabilizovanou stranu, která jak ve volbách do europarlamentu, tak do pražského zastupitelstva dosáhla dvouciferného výsledku a v průzkumech do Poslanecké sněmovny se pohybuje kolem pěti procent. "Co považuji za svůj velký úspěch, je obnovení spolupráce s hnutím STAN," řekl. Dodal, že nekandidovat se nerozhodl proto, že by svoje předsednictví nepovažoval za úspěšné.

Dodal, že se chce dále věnovat mandátu europoslance a také svému působení v Praze, kde je předsedou zastupitelského klubu Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN), které spolu s Piráty a Prahou Sobě v metropoli vládnou. Na funkci v radě nicméně neaspiruje, řekl.

"Jsem ráda, že pan Pospíšil nezklamal," podotkla k rozhodnutí europoslance Pospíšiila Eva Paseková.

"Přesně podle předpokladu. TOP 09 posloužila Pospíšilovi pouze jako výtah do Europarlamentu a šlus. O post předsedy strany se ucházet nebude. Za dobu své vlády nad TOP09 neudělal pro svou stranu vůbec nic. Jen vykopal ještě hlubší příkopy mezi liberály a konzervativci. Jeden z nejlínějších politiků na světě. I jeho aktivita v EP patří k nejnižším nejen z Čechů tam zastoupených.  Velmi smutný příběh.  Uvidíme, zda jeho definitivní zmizení v útrobách EP pomůže odšpuntovat situaci ve straně. Sjednotí se, nebo vypukne bratrovražedný boj o moc?" podotkl specialista na krizovou komunikaci Jan Jetmar.

"Markéta Ocasio.Adamová-Pekarová bude kandidovat na šéfkku Kalouskovy strany. Chápu, že kandidovat proti Czerninovi přišlo Pospíšilovi nedůstojný. Je to jako poprat se s Aťkou Janouškovou. Tohle bude vyrovnanější souboj," okomentoval celou věc šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl.

"Jinak samozřejmě platí, že na předsednickým souboji Pekarová-Czernin bude nejzajímavější, jak se v tom zorientují chudáci novinářští fanoušci TOPičky," dodal.

Kandidaturu na předsedu TOP 09 před prázdninami ohlásil Czernin, který Pospíšila kritizoval za to, že je zároveň europoslancem a šéfem strany. Pospíšil byl do roku 2014 členem ODS, do TOP 09 vstoupil v roce 2017 a od stejného roku je jejím předsedou. Za občanské demokraty byl dvakrát ministrem spravedlnosti, od roku 2014 je poslancem Evropského parlamentu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…