Covid, biologická zbraň, kázal Duka. Imunolog Hořejší začal křičet. Jenže věc má pokračování. Kardinál vytáhl ještě větší kalibr

18.02.2021 19:33

Kardinál Dominik Duka s lehkostí a nadhledem utřel svého kritika a mediálního imunologa Václava Hořejšího. Ten mu vyčítal „čínskou biologickou zbraň“. Inspiroval se údajně přímo u papeže Františka. Jeho posláním prý není šířit fake news a poplašné zprávy. Postěžoval si také, že média zcela ignorovala jeho podporu Hongkongu. A na závěr přišel s důležitým poselstvím.

Covid, biologická zbraň, kázal Duka. Imunolog Hořejší začal křičet. Jenže věc má pokračování. Kardinál vytáhl ještě větší kalibr
Foto: Martina Řehořová
Popisek: Kardinál Dominik Duka

Anketa

Pokud by vláda vyhlásila totální a úplný lockdown na 14 dní, byli byste pro?

74%
26%
hlasovalo: 4865 lidí

Pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka reagoval v otevřeném dopise imunologovi Václavu Hořejšímu na kritická vyjádření k sobě a svému kázání ze dne 6. února 2021, v němž přirovnal koronavirus k možné „biologické zbrani“. Hořejší se měl okamžitě poté, co věc vyšla najevo, vyjádřit o Dukovi jako o šiřiteli poplašných zpráv, který jedná z politických či ideologických důvodů. „Jsem také katolík a stydím se a je mi trapně, že naše církev má v čele takového člověka,“ řekl doslova vědec.

V otevřeném dopise mu následně Duka píše: „Nevím, zdali jste poslouchal celé mé kázání, které se primárně nezabývalo otázkou koronaviru. Pokud jsem o něm hovořil, bylo využito známé kazatelské figury, kdy kázání je také literárním tvarem. Jde o využití hyperboly, nadsázky, která má burcovat a zvýšit pozornost posluchače.“

Ve svých vyjadřováních o covidu jako biologické zbrani se Duka údajně inspiroval u samotného papeže Františka. „Podobně papež František používá této nadsázky, když např. hovoří o ideologii genderu jako o jaderné katastrofě či o potratu, který nazývá nájemnou vraždou. Posluchači vědí, že nejde o právní ani faktické označení jevů. Takováto hyperbola má posluchače mj. přivést i k reflexi a hlubšímu poznání. To bylo i mým cílem,“ uvádí duchovní. „Tvrdím, že jsem měl příležitost hovořit s odborníky, kteří o této hypotetické variantě o nechtěném úniku látky možné k výrobě zbraně uvažovali. Jste připraven nést odpovědnost a přinést důkazy, že toto mé eventuální tvrzení nemůže být pravdou?“ ptá se Hořejšího.

Kázání je podle Duky také specifickým žánrem a jako k takovému se k němu musí přistupovat. „Je součástí náboženského projevu, tedy náboženské svobody, která patří mezi základní, fundamentální lidská práva. Jedná se o literární formu a domnívám se, že mám stejná práva využívat metaforického vyjádření, jako divadlo v Brně, které podle rozhodnutí soudů neuráželo Krista, ale jen hyperbolicky vyjadřovalo určitý postoj.“

Kardinál se také důrazně ohradil proti tomu, že by šířil jakékoliv dezinformace. „Mým posláním není šířit fake news a poplašné zprávy, jak se domníváte. Upozorňuji, že můj otec, voják západní fronty, byl uvězněn za to, že hovořil o náznacích uvěznění a likvidace účastníků zahraničního odboje komunisty. Ano, v té době šířil slovy KSČ fake news. Dnes víme, že mluvil pravdu,“ připomněl.

Neměli bychom podle něj zapomínat, že v Čínské lidové republice nejsou zcela udržována základní lidská práva, zejména náboženské a politické svobody. „Biskupové a kněží, ale i věřící katolické církve a jiných křesťanských církví, ale i jiných náboženských skupin jsou vězněni a vystavováni represím v ČLR. Můžeme pozorovat rapidní omezování svobod a nedodržování dohod v Hongkongu.“ Duka si také postěžoval, že například jeho podpora bývalého biskupa Hongkongu, kardinála Zena, při návštěvě v Praze byla českými médii zcela ignorována. „Za takovéto situace jsem povinen následovat své svědomí a nemlčet o možných eventualitách,“ píše duchovní.  

Lidé v České republice by podle Duky neměli zapomínat na solidaritu s těmi, kteří musejí čelit tlakům totality. V Africe a Asii jsou podle něj miliony lidí kvůli své víře oběťmi perzekucí a násilí. „Tento virus upozaďuje řešení těchto problémů, kdy umírají desetitisíce lidí ne kvůli viru, ale kvůli nezájmu,“ dodal kardinál Duka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: AZyTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…