Co má za lubem Petr Robejšek? Objevil se zásadní text o Realistech

18.09.2017 13:10

Publicista Marek Řezanka se na serveru Literarky.cz pustil do Realistů Petra Robejška. Podle něj se hnutí snaží prezentovat jako alternativa k establishmentu, ale v bledě modrém jen prezentuje program ODS včetně zahraničně politické orientace.

Co má za lubem Petr Robejšek? Objevil se zásadní text o Realistech
Foto: Vít Hassan
Popisek: Petr Robejšek, mentor Realistů, politolog

„Nyní se k mentorovi Robejškovi a ekonomovi Kohoutovi přidal i politolog Tomský,“ poznamenal Řezanka a vzpomněl na slova Petra Robejška na adresu Alexandra Tomského. „Je to člověk, který realisticky myslí, který přesně rozeznává a popisuje problémy, které trápí současnou Evropu, a k těmto problémům poskytuje zasvěcené komentáře,“ měl říci Robejšek. A v tu chvíli se Řezanka zaměřuje na slova Tomského: „Co v téhle rozjitřené situaci může dělat malý český stát? Z geopolitické nutnosti být aktivním členem NATO a zavést pro jistotu brannou povinnost. Budeme chudší, ale rozmazlené mládeži, která ani neví, co je to pořádný tělocvik, neriskuje drsný pobyt v přírodě a na skautský tábor nepojede bez mobilu, by to jen prospělo.“

Vzpomněl pak i na slova Tomského k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi či obhajující zahraniční politiku USA slovy, že udržuje na světě relativní mír. „Kdyby Tomský kandidoval za ODS či TOP09, nemohl by mluvit jinak,“ dodal Řezanka.

„Nelze potom přehlédnout, že též ve shodě s ODS či TOP 09 se představitelé Realistů vymezují tvrdě vůči M. Zemanovi,“ podotkl zároveň a připomíná kritická slova politologa Tomského k uděleným vyznamenáním hlavou státu. 

Původní text ZDE

Závěrem pak Řezanka zkonstatoval, že Realisté kopírují asociální program ODS, a přitom se snaží voliče nalákat na protimigrační rétoriku. „Podíváme-li se však na jejich zahraničně politickou koncepci, je totožná s koncepcí establishmentu: Tlak na Rusko, kritika Zemana, jednostranný příklon k USA, kterážto velmoc má být vnímána jako ‚ta hodná“, ta ‚zaručující mír‘,“ zmínil Řezanka.

Realisté podle jeho slov nejsou systémovou alternativou. „Jsou prosystémoví, a proto nemají recept na řešení systémových problémů. Toto je nakonec průsečík, kde si mohou podat ruce i naoko naprosto rozdílně smýšlející lidé, jakými jsou A. Tomský, K. Dolejší, P. Gazdík, M. Kalousek, P. Fiala, P. Bělobrádek, A. Babiš, B. Sobotka, I. Bartoš, M. Stropnický (Matěj i Martin). M. Horáček, J. Drahoš či T. Halík. Pokud již někdo má nevyhnutelné nutkání dát svůj hlas mainstreamu, netuším, proč by se měl spokojit s jeho ‚béčkem‘,“ uzavřel. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…