Blatný bude diktovat a zavírat bez kontroly? Opozice znovu naštvaná

16.02.2021 10:14

Ministr zdravotnictví za hnutí ANO Jan Blatný připravil pandemický zákon, podle kterého by se země měla řídit bez nutnosti neustále dokola obnovovat nouzový stav, jak to vláda Andreje Babiše činí doposud. Opoziční strany však tento zákon kritizují ze všech stran a ostřelují ho, jak jen mohou. Zde je důvod.

Blatný bude diktovat a zavírat bez kontroly? Opozice znovu naštvaná
Foto: Hana Brožková
Popisek: Ministr zdravotnictví Jan Blatný

Šéf resortu zdravotnictví předložil na vládě pandemický zákon a kabinet ho schválil. Projednání tohoto zákona ve Sněmovně bylo jednou z podmínek, pod kterou hejtmani rozsvítili zelenou dalšímu pokračování nouzového stavu. Opoziční ODS, lidovci, TOP 09, Piráti a STAN ale zákon hlasitě kritizují.

„Máme vlastní návrh zákona a stojíme si za ním. Předpokládáme, že vládní návrh může být nosičem, ale rozhodně to není definitivní verze. Na parlamentní kontrole určitě budeme trvat,“ řekl LN předseda STAN Vít Rakušan.

„Ve vládním návrhu nejsou kompenzace. Chybí tam také soudní kontrola či covidové testování na pracovištích. Všechny naše připomínky, se kterými jsme v minulosti přišli, byly fakticky hozeny do koše,“ přisadil si šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Opozičním stranám se ani trochu nelíbí, že by ministr zdravotnictví v podstatě mohl vyhlašovat obdobné zákazy, které platí za nouzového stavu, ale toliko se souhlasem vlády. Už by nebylo třeba obracet se na Sněmovnu. A právě to dává podle opozice ministrovi zdravotnictví až příliš velkou sílu.

Ministr by mohl vyhlásit celostátní opatření, která omezí veřejnou dopravu, otevírací dobu obchodů a provoz řady živností včetně například kadeřnictví či koupališť. Umožní mu to také zavést povinné nošení ochranných prostředků. Ministr by také rád nařizoval zdravotníkům, aby v případě nutnosti vytvořili lůžkový i personální kapacitu pro covidové pacienty.

Za porušení nařízení by hrozila pokuta až 3 miliony korun.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mpTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…