Babiš bude v Maďarsku jednat o vakcíně či lécích proti covidu-19

05.02.2021 7:20

Premiér Andrej Babiš dnes s expertním týmem epidemiologů a virologů navštíví Maďarsko. Jednat bude se svým protějškem Viktorem Orbánem i s ministrem zahraničí Péterem Szijjártóem.

Babiš bude v Maďarsku jednat o vakcíně či lécích proti covidu-19
Foto: Hans Štembera
Popisek: Viktor Orbán

Předsedové vlád budou diskutovat zejména o maďarských zkušenostech s ruskou vakcínou Sputnik V a o možném využití protilátkového léku bamlanivimab proti onemocnění covid-19.

Na pracovní cestu s Babišem vyrazí též například premiérův poradce, bývalý ministr zdravotnictví a epidemiolog Roman Prymula nebo přednostka Pneumologické kliniky 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice Martina Vašáková.

Experti si vymění zkušenosti s procesem vakcinace proti covidu-19, informace o léčbě či registraci léčivých látek.

Do Maďarska v úterý dorazilo prvních 40 000 dávek ruské vakcíny Sputnik V. Podle smlouvy z ledna má Rusko Maďarsku dodat během tří měsíců dva miliony dávek, což bude stačit k naočkování milionu lidí. Maďarský úřad pro kontrolu léčiv vakcínu schválil, na úrovni Evropské unie se tak zatím nestalo. Podmínečnou registraci v Maďarsku získala také vakcína čínské firmy Sinopharm.

V Maďarsku, Německu, USA či Kanadě už nasadili lék bamlanivimab od společnosti Eli Lilly, který má omezit množství viru v těle a zamezit těžšímu průběhu nemoci. Babiš v úterý řekl, že Česko vyjednalo první dodávku. Neupřesnil ale, kdy by měl lék do ČR dorazit ani v jakém množství. Lék funguje na bázi monoklonálních protilátek, které se vyrábějí v laboratoři a mají virus zneškodnit tím, že ho napadnou na pevně definovaném cíli. Česko také jedná o nákupu jiného přípravku od farmaceutické firmy Regeneron.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtkTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…