19+15+3+3=... Babiš a Hamáček na potítko. Nouzový stav pod palbou

15.02.2021 14:30

Nouzový stav nechceme! To je jasný vzkaz SPD pod vedením Tomia Okamury, který se snaží sesbírat podpisy 40 poslanců. Je již jasné, že je podpoří 15 poslanců KSČM. Okamurovci a komunisté dají dohromady 34 poslanců, kdyby se k nim připojili ještě nezařazení poslanci kolem Lubomíra Volného a tři poslanci z Trikolóry, kteří dlouhodobě bojují proti nouzovému stavu, schůze se může uskutečnit.

19+15+3+3=... Babiš a Hamáček na potítko. Nouzový stav pod palbou
Foto: reprofoto: ČT24
Popisek: Andrej Babiš ve vysílání ČT24.

„SPD se pokusí sesbírat podpisy na vyvolání mimořádné schůze Sněmovny – potřebujeme 40 podpisů poslanců – abychom vyvolali hlasování o zrušení nouzového stavu, jelikož je podle našeho názoru včerejší rozhodnutí vlády, kdy obešla čtvrteční rozhodnutí Sněmovny, v rozporu s ústavou. Zároveň opakovaně vládě již od loňského jara navrhujeme, aby provedla novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, která umožňuje chránit ohrožené a rizikové skupiny a udržení zdravotního systému bez plošného nouzového stavu,“ píše Tomio Okamura na svém facebookovém profilu.

Předseda KSČM Vojtěch Filip pak pro Lidovky.cz uvedl, že SPD může počítat s hlasy jeho strany. V rámci schůze by všal přístup KSČM víc hleděl na to, aby se politická krize neprohlubovala. „Chystáme se na mimořádnou schůzi, která posoudí současnou situaci, kdy hejtmané odmítli odpovědnost a přenesli ji zpět na vládu. Za těchto okolností si nedovedu představit, že by někdo chtěl vyvolat státní převrat,“ podotkl Filip.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Ke svolání schůze je potřeba 40 hlasů – 19 okamurovců a 15 komunistů dává už potřebu sehnat jen 6 hlasů. Dlouhodobě pak proti nouzovému stavu brojí nezařazení poslanci kolem Lubomíra Volného a také poslanci hnutí Trikolóra. 

Kdo chce zatím vyčkávat, jsou Starostové a nezávislí. Podle jejich předsedy Víta Rakušana (pro server iDnes.cz) se rozhodnou až podle toho, jak vláda upraví stávající opatření a zda rychle připraví pandemický zákon. Napadnout znovuvyhlášení nouzového stavu na základě žádosti hejtmanů pak v současné době nechce ani ODS, i když hlásá, že situace je ústavně pochybná. Zatím schůzi nechtějí ani lidovci či TOP 09.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vefTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…