„Tak znovu a pro úplně blbé!“ Flegr se rozohnil. Blatného určitě nepotěší, co poslal mezi lidi

15.02.2021 22:41

Evoluční biolog Jaroslav Flegr zapochyboval nad tím, zdali by se měli žáci u nás testovat antigenními testy po vzoru Rakouska. „Tak znovu a pro úplně blbé,“ neudržel se vědec. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) však zřejmě jeho stanovisko nečetl, chtěl by totiž na školách použít právě antigenní testy z přední části nosu podobně jako v Rakousku.

„Tak znovu a pro úplně blbé!“ Flegr se rozohnil. Blatného určitě nepotěší, co poslal mezi lidi
Foto: archiv J.Flegr
Popisek: profesor Jaroslav Flegr

Anketa

Je vyhlášení nového nouzového stavu Babišovou vládou protiústavní?

26%
70%
hlasovalo: 16057 lidí
Od března se má podle vlády začít vracet alespoň část žáků do škol. Plán na návrat studentů, kterým si podmínili hejtmani nouzový stav bez souhlasu Sněmovny, je podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) uskutečnitelný jen za podmínky, že se podaří zajistit dost antigenních testů, a tak kabinet rychle rozhoduje, kde je nakoupit.

„Jsme připraveni od 1. března zahájit návrat dětí do škol. Bude to provázeno testováním pomocí antigenních testů. Ministerstvo vnitra nyní pracuje na zajištění testů a jejich distribuci. Pokud se nám podaří zajistit dostatečný počet testů, nic nebrání tomu, aby se žáci začali vracet do škol,“ přislíbil ministr vnitra Hamáček.

Zatím je testy potřeba zajistit pro návrat maturantů a 9. ročníků základních škol, právě s jejich návratem totiž ministr školství Robert Plaga (za ANO) od prvního března počítá již od prvního března. Další žáci se mají vrátit do škol podle kapacit testování.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Testy mají podle Plagy zvládnout studenti provést sami, případně spolu s rodiči. Tuto podmínku podle ministra Blatného splňují antigenní testy z přední části nosu, podobné těm, které jsou užívány v Rakousku.

I premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že podle odezvy jsou testy pro děti vhodné, akorát dodal, že se vede debata o jejich efektivitě. Podotkl, že se v Rakousku otestovalo dosud asi 470 000 žáků, pozitivní výsledek vyšel asi jen 180 z nich.

A na tyto výsledky naráží i sám Flegr. „Rakousko otestovalo 480 000 žáků antigenními testy, covid našli u 180 z nich. Tak znovu a pro úplně blbé: antigenní testy jsou určené pro osoby s příznaky, pro preventivní testování osob bez příznaků se musejí užívat víc než tisíckrát citlivější PCR testy. Provize, neprovize!“ vybuchl známý vědec.

A ke zklidnění mu rozhodně nepomohla ani diskuse pod jeho příspěvkem, tam totiž narazil na názor, že by se děti neměly testovat vůbec. „Hlavně je už nutné pustit je do škol,“ poznamenal jeden z uživatelů. To vědec nenechal bez odezvy. „Jasně. Jejich prarodiče si už své užili, tak ať nám tu nezaclánějí. My přece chceme žít zase naplno! Teď třeba chceme lyžovat,“ odvětil.


V Rakousku se ve školách využívají čínské antigenní testy LEPU.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…