„Není prostor pro experimenty! Neposílejte děti do škol!“ varuje Dušek vládu

17.02.2021 22:37

Šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek na středečním jednání školského výboru varoval před rozhodnutím, aby se navrátily děti do škol. Podle něj na školách hrozí větší šíření nákazy a v aktuálním stavu epidemie nebude „zřejmě další týdny nějaký velký prostor pro experimenty“.

„Není prostor pro experimenty! Neposílejte děti do škol!“ varuje Dušek vládu
Foto: Repro Youtube
Popisek: Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR, Ladislav Dušek

Anketa

Skončí letošní ,,covidová zima" celonárodní tragédií?

75%
25%
hlasovalo: 4339 lidí
V březnu by se podle vlády měli začít vracet žáci do školních lavic a podle ministra školství Roberta Plagy (za ANO) by maturanti a studenti 9. ročníků základních škol měli do škol zamířit již prvního března. Ostatní pak podle kapacit testování.

Právě otevření škol je též hlavní podmínkou, kterou hejtmani podmínili nouzový stav bez souhlasu Sněmovny.

Dušek však namítá, že je aktuální vývoj koronavirové epidemie v Česku „hrozně špatný“, a nebude tak v dalších týdnech „nějaký velký prostor pro experimenty“.

Ing. Robert Plaga, Ph.D.

  • ANO 2011
  • ministr školství, mládeže a tělovýchovy

Jmenoval, že při jakémkoli uvolnění restrikcí vzrostla právě nákaza u dospívajících dětí a při fungování všech škol by hrozilo, že se covid-19 více rozšíří.

Své varování doplnil slovy, že se jen za poslední den potvrdilo 1 700 případů nákazy u lidí, u nichž kvůli rizikovým faktorům a věku hrozí, že z nich 30 procent může skončit v nemocnici.

Aktuálně jsou otevřené pouze mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol. A právě i na nich se má koronavirus šířit. Od začátku ledna je podle Duška patrné, že je větší šíření mezi dětmi ve věku šesti až deseti let. Přesto mají být ve školách a školkách pouze menší ohniska v průměru o šesti nakažených lidech.

Ředitel ÚZIS však doplňuje, že školy nejsou primárním zdrojem šíření nákazy, pouze mohou přispět k šíření koronaviru. Upozornil, že samotné zavření škol k zastavení epidemie podle mezinárodních studií nevede. Podle dat z Rakouska či Izraele přesto má být až 2,3krát větší nárůst nákazy mezi dětmi a pedagogy po otevření škol.

Nejrozšířenější má být nákaza mezi dětmi v uzavřených okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, právě u těch také ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) počítá, že se v nich školy rozhodně neotevřou.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…