„Je jedno, jestli otevřou obchody. Nějak se tu s tím žije,“ říká šéf vinohradské nemocnice

17.02.2021 20:53

„Nejhorší je sehnat personál, který poskytuje péči, kterou daná lůžka vyžadují,“ říká k aktuální situaci pro Interview ČT24 ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Petr Arenberger. Lidé si už na život s covidem-19 podle něj zvykli, a tak začínají relativně normálně žít i přes mnohem horší situaci, než byla na jaře. „Jako lékař bych si dovedl představit, že se všichni zamknou doma a nevyjdou ven, to je ideální stav pro doktora… když člověk leží v posteli, tak si nepoškodí klouby… na druhou stranu, myslím, že už víme, co bychom měli a neměli dělat,“ podotkl. Zdali budou obchody otevřené, nebo zavřené, prý již může být z pohledu zdravotnictví v aktuální chvíli jedno.

„Je jedno, jestli otevřou obchody. Nějak se tu s tím žije,“ říká šéf vinohradské nemocnice
Foto: Archiv ZHKHK
Popisek: Zdravotní sestra Michaela Suková a brigádnice Karolína Matějů

Anketa

Skončí letošní ,,covidová zima" celonárodní tragédií?

75%
25%
hlasovalo: 4339 lidí
Ve vinohradské nemocnici se podle Arenbergera snaží na nedostatek lůžek reagovat pružně. „My se snažíme být flexibilní už od začátku pandemie,“ podotkl. V aktuální době jsou podle něho nyní v obsazenosti lůžek na vrcholu.

„Ono to na první pohled není dramatické, protože máme asi zhruba 13 % lůžek věnovaných pacientům s covidem-19, ale na druhou stranu, ta kapacita je hlavně limitující, co se týče personálu,“ podotkl. Na lůžka pacientů s covidem-19 má být totiž potřeba mnohem více personálu, především kvůli ventilátorům. Ve vinohradské nemocnici má být aktuálně 130 covidových pacientů.

Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) může být během dvou nebo tří týdnů situace v celé zemi stejně vážná jako v okresech Cheb, Sokolov a Trutnov, které vláda uzavřela. „Pokud společně nezabráníme dalšímu přenosu (…), během dvou nebo tří týdnů bude situace pravděpodobně stejná v celé zemi,“ varoval dnes ministr.

Arenberger doufá, že k ničemu takovému nedojde. Lidé podle něj sami vědí, jak se chránit, a pokud budou pravidla ochrany dodržovat, má podle jeho mínění dojít k úbytku nemocných i bez restrikcí vlády. Lidé si již měli na situaci zvyknout, a i přes koronavirus se tu „nějak s tím žije“.

„Když jsem šel po ulici v březnu, dubnu, květnu, tak jsem si říkal: ‚To je nějaký divný.‘ Měl jsem pocit, jako když v roce 1986 explodoval Černobyl a věděli jsme, že tam někde ta radioaktivita je… měl jsem podobný pocit. Dneska už ho nemám, a ta situace je výrazně horší. Prostě si člověk zvykne,“ nastínil lékař, proč nyní lidé již začínají i přes covid-19 normálně žít.

Hospitalizovaní mají být stále polymorbidní pacienti, na druhou stranu se však podle Arenbergera ocitají na lůžkách též mladší lidé. Zmínil například jednoho třicetiletého pacienta, který v jeho nemocnici leží na mimotělním oběhu.

Standardní plánovaná péče je podle ředitele nemocnice výrazně omezena, řeší se to však podle něho případ od případu podle toho, jak je výkon nezbytný. Odložená péče z jara prý byla relativně dohnaná do září, problémy jsou však s úkony od podzimu.

A zdali bude fungovat „uvědomělý přístup lidí“, jak dnes uvedl Blatný? „No jasně, v komunismu to fungovalo vždycky,“ glosoval. Vše je prý nyní na chování lidí, a zdali budou obchody zavřené, či otevřené, již nebude mít přílišný vliv na zdravotnictví. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: rakTento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…