,,Dej ten mikrofon do h*jzlu!" Očkování a covid: Blázinec! Co čekáte? Osobnost řekla pravdu

05.01.2021 11:11

Mezi předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) a ředitelem Nemocnice Jihlava dál zuří slovní válka. Premiér Babiš pana ředitele ostře zkritizoval v nedělní Partii televize Prima a pan ředitel mu o den později úder vrátil. Při té příležitosti pochválil občany žijící v Praze a upozornil na slabé místo očkovací strategie z pera Babišovy vlády.

,,Dej ten mikrofon do h*jzlu!" Očkování a covid: Blázinec! Co čekáte? Osobnost řekla pravdu
Foto: Screen FB Nemocnice Jihlava
Popisek: Ředitel Nemocnice Jihlava Lukáš Velev se nechává očkovat

V českých krajích se pomalu rozbíhá očkování proti koronaviru. Nejinak je tomu i na Vysočině. Vakcínu od firmy Pfizer očkují zdravotníkům i v Nemocnici Jihlava. Jako první se nechal očkovat ředitel Velen, aby šel svým zaměstnancům příkladem.

Anketa

Vadí vám tempo očkování v ČR?

hlasovalo: 13261 lidí

Zároveň se však vymezil proti vládní očkovací strategii a zdůraznil, že záměr předsedy vlády Andreje Babiše (ANO), dostat z každé lahvičky s vakcínou 6 dávek místo 5, nemusí vždy vyjít.

Aby ukázal, co si myslí, oblékl si na sebe při očkování tričko s nápisem  „Čau lidi, doufám, že se ho tento rok už zbavíme...“ stálo na tričku ve dvojsmyslné narážce.

Když mu píchali vakcínu, seděl na židli jako vzorný pacient a do záplavy kamer a mikrofonů hlásil, že se cítí výborně.

Někomu se ale nelíbilo, že je pan ředitel obklopen tolika mikrofony.

„Dej ten mikrofon do hajzlu,“ ozvalo se v jednu chvíli z davu, který očkování přihlížel.

Babiš Veleva ostře kritizoval v nedělní Partii televize Prima.

„On měl na sobě to antibabišovské tričko, tak ho neberte vážně,“ podotkl premiér. A připomněl, že celkově vláda objednala 15,9 milionů vakcín pro asi 9 milionů lidí, ale zatím je v Česku k dispozici jen vakcína společnosti Pfizer. „Pokud pan ředitel není schopen to zařídit pro své občany na Vysočině, tak je to jeho problém. To bylo politické gesto, ale teď by se neměla dělat politika. Izrael zvládá šest dávek, v USA zvládají šest dávek a pokud to pan ředitel nezvládá, no tak je mi to líto. Ale já myslím, že on to zvládá, ale dělá politiku,“ vypálil Babiš.

A pan ředitel odmítl mlčet.

V Událostech, komentářích ČT prohlásil, že počítá s tím, že Českem proletí další koronavirová vlna. „Nikdo nebyl schopen občany umravnit, tak my čekáme větší problém,“ řekl s tím, že v Česku sice byl vyhlášen lockdown, ale řada lidí ho ignorovala, vyrazila např. na zavřené sjezdovky a nikdo nebyl schopen je zastavit.

Regionální nemocnice prý budou přetížené a už nebudou mít prostor na to očkovat občany, protože budou mít dost práce s tím, že budou pečovat o covidové i necovidové pacienty.

„My sice máme očkovací strategii, která říká koho máme očkovat, ale neříká kým,“ upozornil. „Zbylo nám testování, čeká nás vlna covidu, která nás extrémně personálně zatíží a představa, že v tomhletom blázinci ještě budeme očkovat širokou veřejnost, je naprosto lichá,“ popsal situaci.

„Praha na tom asi bude výrazně líp. Populace je asi mnohem disciplinovanější překvapivě a jednak tam jsou mnohem větší kapacity,“ dodal ještě.

Vláda se podle něj zkrátka a dobře v očkovací strategii nemůže spoléhat na už tak dost vytížené nemocnice, ale musí povolat posily.

Zdůraznil také, že očkování musí být v prvé řadě bezpečné, počet dávek získaný z jedné ampulky je podle Veleva až na druhém místě.

„Trvám na tom, že pokud se bude ta šestá dávka získávat tak, že se bude vysávat podtlakem někde z rohu ampulky a hrozí to, že bude podána neaktivní dávka. Tak to ne. Pokud se nám bezpečně podaří nabrat šest dávek, velmi rádi dáme šest dávek,“ zdůraznil ředitel.

Z většiny ampulek se prý zdravotníkům podařilo získat 6 dávek, ale nelze se na to absolutně spoléhat. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

8:22 Už se bouří i malé děti. Vzkaz od 10leté holčičky: Jste blbci!

REPORTÁŽ Několikaměsíční izolace a stále nejasný návrat do škol dopadá i na děti, které dosud „držel…