Ing. Miloš Zeman

První přímo zvolený prezident ČR
  • BPP
  • prezident České republiky
ProfileTopCardGraphDescription

Průměrná známka je 3,71. Vyberte Vaši známku.

-3 -2 -1 0 1 2 3 4 5

( -3 je nejhorší známka / +5 je nejlepší známka )

18. 6. 2020 9:09:00

Adekvátním trestem by mnohdy byly veřejně prospěšné práce

Adekvátním trestem by mnohdy byly veřejně prospěšné práce

Projev prezidenta republiky při jmenování předsedů krajských soudů

 Vážená paní ministryně, vážené paní předsedkyně, vážený pane předsedo,

dovolte mi, abych vám ještě jednou blahopřál k vašemu jmenování. Když jsem tady nedávno jmenoval předsedu Nejvyššího soudu, mluvil jsem o tom, že řada soudů má tak zvané nedodělky a že existují soudci, kteří jsou obklopeni narůstajícími nevyřízenými spisy. Nebudu se opakovat a přejdu na trochu jiné téma.

Chtěl bych vás upozornit, i když vy to asi víte, že se v poslední době velmi rozmáhá trestná činnost, kterou bych označil jako hérostratovskou. Nemám tím na mysli zrovna zapálení Artemidina chrámu v Efesu, ale mám tím na mysli jakýkoli vandalismus, jakékoli žhářství a jakékoli další trestné činy podobného typu. Domnívám se, že to někdy zbytečně podceňujeme, že závist až nenávist vůči těm, kdo vytvářeli hodnoty, od těch, kdo žádné hodnoty vytvořit nedokázali, se v naší společnosti rozšiřuje. Uvedu alespoň jeden příklad, i když těch příkladů by samozřejmě mohlo být mnoho.

Nedávno patrně dvě ženy, doufám, že nebudu obviněn z gender studies, patrně dvě ženy počmáraly sochu Winstona Churchilla. Zdůvodnily to nejrůznějšími ideovými důvody, aniž by jejich chabá znalost historie vedla k tomu, že nebýt Churchilla, a to mi říkal lord Soames, což je Churchillův vnuk, tak by Velká Británie pod lordem Halifaxem v roce 1940 uzavřela separátní mír s hitlerovským Německem. Právě proto, že to tehdy Churchill odmítl, musíme mu jako národ být vděční, že jsme zachovali svůj národní svéráz, svoji identitu a dokonce i svoji fyzickou existenci. A když tyto dvě ženy se dopustí vandalského činu, je to vlastně popření naší historie.

Přál bych vám, aby ve vaší praxi a praxi vašich podřízených se tyto trestné činy výrazněji trestaly. A myslím si, paní ministryně, že mnohdy adekvátním trestem by byly veřejně prospěšné práce, které by přispěly k tomu, že různé čmáranice na našich sochách a budovách budou odstraňovat právě ti, kdo je pořídili.

Teď jsem si vylil srdce, protože mám Churchilla rád a protože mě to velmi urazilo, a dovolte mi, abych vám tedy závěrem ještě jednou blahopřál k vašemu jmenování.

Miloš Zeman
prezident republiky

Pražský hrad, 17. června 2020

Profily ParlamentníListy.cz jsou kontaktní názorovou platformou mezi politiky, institucemi, politickými stranami a voliči. Názory publikované v této platformě nelze ztotožňovat s postoji vydavatele a redakce ParlamentníListy.cz. Pro zveřejňování příspěvků v této platformě platí Etický kodex vkládání příspěvků a Všeobecné podmínky používání služby ParlamentníListy.cz.
Diskuse obsahuje 0 příspěvků Vstoupit do diskuse Komentovat článek Tisknout
reklama