Spor knížete s Cyrilem Svobodou. A já neustoupím, hlásí exministr

17. 9. 2012 8:06

Někdejší a současný český ministr zahraničí se zrovna nemusí. Exministr Cyril Svoboda si totiž založil Diplomatickou akademii, která by mohla vychovávat budoucí diplomaty pro státní i veřejnou správu. Jenže u současného šéfa zahraničí Karla Schwarzenberga nenašel žádné pochopení.

Spor knížete s Cyrilem Svobodou. A já neustoupím, hlásí exministr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg

„Řekl mi, že nemá zájem,“ konstatuje Svoboda. „Důvod je prostý. My máme vlastní diplomatickou akademii, je součástí ministerstva, spíš jsem se divil, že Cyril Svoboda nazval svůj institut stejným jménem - diplomatickou akademií,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz šéf české diplomacie, proč jeho úřad nehodlá podporovat soukromou iniciativu svého předchůdce.

Svoboda: Já mám registrovanou známku

Problém spočívá v tom, že ministerstvo nemá svoji diplomatickou akademii chráněno značkou. „Pokud vím, značku chráněnou nemáme,“ potvrdil Schwarzenberg. Svobodova akademie je na tom lépe. „Mám registrovanou známku, je to jediná diplomatická akademie, žádná jiná být nemůže,“ řekl ParlamentnímListům.cz Cyril Svoboda. A další pozitivní věcí podle něj je, že jeho vzdělávací instituce je oddělena od státu.

Nejdřív kurz, pak přijetí do úřadu, teď to funguje naopak

Svoboda vysvětluje, jak v Česku probíhá systém vzdělávání budoucích diplomatů: „Když se někdo chce stát diplomatem, je nejdříve přijat na ministerstvo a pak je teprve školen na diplomatické akademii. Ale každý, kdo je přijat, se hlavně stará všemi možnými způsoby, aby se na ministerstvu udržel. Pracovitostí, pílí, snažením, ale i intrikami, a proto diplomatická akademie nemá velkou váhu. Ta je v tu chvíli nejméně zajímavá.“ Přitom všude ve světě je prý akademie oddělena od Ministerstva zahraničí, kdo se chce stát zaměstnancem tohoto státního úřadu, musí nejprve projít kurzem, kde učí pracovníci ministerstva a ti pak vytipují nejvhodnější adepty pro přijetí do diplomacie. Přijati jsou tedy až potom, co úspěšně projdou školením.

Odpolitizovat přijetí do diplomatických služeb

Další výhodou jeho institutu je podle exministra Svobody to, že se přijeti do státního úřadu odpolitizuje. „Víte, jak to funguje za všech ministrů? Spousta různých známých telefonuje: Mám tady šikovného Jeníka nebo Mařenku, umí několik jazyků, vezměte ho. Těžko se mu vysvětluje, že někoho nevezme, když je tak skvělý.  Ale pokud řekne, že podmínkou je absolvování diplomatického kurzu, tak problém od sebe odvrátí a v kurzu se ověří, jestli Jeník nebo Mařenka má skutečně vychvalované schopnosti,“ vysvětluje.

Diplomaté jsou placeni za čekání na další misi, mohli by vyučovat

„Na ministerstvu je každý rok čtyřicet diplomatů, kteří nedělají nic. Vrátili se z ciziny a čekají několik měsíců, často i rok, než zase vyjedou do zahraničí. Spadají pod tzv. odbor 800. Celé dny jen čtou noviny, protože tu pro ně není uplatnění, ale většinou nemají v kanceláři ani vlastní židli, protože je tu patnáct lidí na jednu židli, projdou se po ministerstvu, aby se připomněli, když se budou obsazovat nějaké posty. A stát je za to nicnedělání platí. Přitom by mohli učit na diplomatické akademii, jak je běžné všude v cizině,“ přihazuje Svoboda velmi podstatný argument. Navíc kurz diplomacie si studenti zaplatí, ministerstvo by tedy výuka nestála ani korunu, naopak, soukromá akademie by mohla ze školného hradit přednášky ministerstvu.

Za vším hledej Kalouska

„Neexistuje jediný argument, proč to ministerstvo zahraničí odmítá, kromě jediného. Nemáme zájem, protože to děláte, pane Svobodo, vy,“ objasňuje pravý důvod exministr. Přitom prý nikdy neměl žádný profesní ani osobní spor s Karlem Schwarzenbergem, ale měl jej, a velmi ostrý, s jeho pravou rukou - ministrem financí a místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalouskem. „Myslím, že je za tím Kalousek,“ potvrdil Svoboda. Byli v KDU-ČSL po léta spíš soupeři než kolegové, oba dva stranu nějakou dobu vedli, Kalousek ji směroval doprava od středu, Svoboda spíš doleva. Největší bitvu však svedli kvůli hazardu, Svoboda a většina lidovců se postavili proti, když Kalousek jako ministr financí posvětil internetové sázky. Kalousek pak stranu opustil a založil TOP 09, do jejího čela postavil Karla Schwarzenberga.

Jediné, co nedám, je ochranná známka

Když skončila po vyslovení nedůvěry v Poslanecké sněmovně v roce 2009 vláda Mirka Topolánka, vrátil se tehdejší ministr - předseda legislativní rady vlády Cyril Svoboda  jako zaměstnanec na Ministerstvo zahraničí. Měl řádně podepsanou pracovní smlouvu, řádné zařazení na pracovní místo, ale nedostal ani vlastní stůl. „Kdybych chodil na ministerstvo, tak bych stál na chodbě a opíral se o zeď, aby mě nebolely nohy,“ přibližuje situaci, do které se dostal. A tak nabídl jiné řešení. „Po volbách v roce 2010 jsem představil náměstkovi svůj projekt diplomatické akademie a říkal jsem, že nechci být velvyslancem, nechci žádnou pozici na Ministerstvu zahraničí, jediné, co chci, je uzavřít spolupráci úřadu s diplomatickou akademií. Vysvětloval jsem, že je to otevřené, že si tam úřad může jmenovat svoji vědeckou radu, vyslat své učitele, ale jediné, co nedám, je ochranná známka. A náměstek mi řekl, já nemám úkol se s tebou dohodnout, já mám úkol tě vyhodit,“ prohlásil Cyril Svoboda. Ale jeho nabídka ministerstvu prý stále platí, doufá, že bude schopen se domluvit na oboustranně výhodné spolupráci s jakýmkoli jiným ministrem, který nebude mít tento předsudek. „Stejně to funguje v zahraničí, v Rakousku, Velké Británii, Francii, není co vymýšlet,“ vysvětlil.

Na Svobodově akademii učí zkušení odborníci, třeba Špidla a Šedivý

Na diplomatické akademii sice neučí pracovníci ministerstva, kteří čekají v Česku na svoji další misi v zahraničí, ale jiní bývalí zkušení diplomaté, například někdejší eurokomisař Vladimír Špidla, nebo bývalý šéf zpravodajské služby generál František Štěpánek, který byl generálním konzulem v Turecku, exministr obrany a pozdější velvyslanec v Rusku Miroslav Kostelka, exministr zahraničí a velvyslanec v několika zemích Jaroslav Šedivý a další odborníci, kteří zde přednášejí absolventům zahraničních i českých vysokých škol. A ti jsou většinou z kurzů nadšeni. Aby ne, mohou studovat z videoprezentace projevy velkých světových státníků i dalších osobností, Charlese de Gaulla, Tonyho Blaira, Baracka Obamy, J. V. Stalina nebo dokonce Adolfa Hitlera a matky Terezy, kde formální nedostatky překryje věrohodnost a autenticita projevu. „Na slavném vystoupení Nikity Chruščova v OSN, při kterém ruský prezident bouchal vlastní botou do stolu, mohou vidět i ukázky nonverbální komunikace,“ uvedl další zajímavý příklad Svoboda.

Komunista Filip neohromil Sněmovnu lordů ve smokingu

Diplomatická akademie nabízí hlavní i speciální kurzy, třeba etikety, rétoriky, protokolu, komunikace s médii. Cyril Svoboda je přesvědčen, že by pořádné školení potřebovali i poslanci a senátoři, kteří také často reprezentují Českou republiku v zahraničí. Nemuseli by se dostávat do prekérních situací, které jim neznalost etikety v cizině mnohdy způsobí. „Při jedné dopolední návštěvě Sněmovny lordů ve Velké Británii si předseda KSČM Vojtěch Filip oblékl smoking, protože chtěl udělat dojem. Moc se mu to nepovedlo, dobře se v něm necítil, protože ho všichni považovali za číšníka.“ Britové totiž nosí smoking do společnosti až po osmé hodině večer.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krása naštvaný z metanolu: V Čechách umřete dřív, než se dovoláte pomoci

14:02 Krása naštvaný z metanolu: V Čechách umřete dřív, než se dovoláte pomoci

Za nynější situací v zemi s dvěma desítkami mrtvých po požití závadného alkoholu lze vidět selhání s…