Ostuda ministryně Hanákové nebere konce

17. 9. 2012 11:23

Vladimír Dlouhý se po odchodu z vlády stal expertem nadnárodní korporace, Ivan Langer advokátem a Mirek Topolánek navázal na svou kariéru v byznysu. V minulém týdnu se začalo otřásat křeslo pod ministryní kultury Alenou Hanákovou a je možné, že i ona najde uplatnění ve svém oboru - již dostala nabídku angažmá od jednoho brněnského divadla.

Ostuda ministryně Hanákové nebere konce
Foto: top09.cz
Popisek: Ministryně kultury Alena Hanáková

Křeslo pod ministryní Hanákovou rozhoupalo její rychlé a nečekané odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého, a zejména způsob, jakým tento krok veřejnosti prezentovala. Když vystoupila v diskusním pořadu ČT Události, komentáře, nebyla schopna vysvětlit, proč k Černého odvolání došlo a vytrvale opakovala, že ředitel „špatně nastavil řídící procesy“.

V následujícím týdnu přislíbila, že na tiskové konferenci napraví dojem a vše řádně vysvětlí. Před novináři však nechala mluvit spíše ekonomického náměstka ministerstva Martina Sankota a otázky adresované přímo na ní většinou zodpověděla rázná ministerská mluvčí Markéta Ševčíková. Ministerstvo však stále nedokázalo přinést věrohodné důvody odvolání ředitele Černého a navíc se mezi divadelníky vzedmula vlna odporu proti náměstku Sankotovi, který byl řízením Národního divadla dočasně pověřen.

Poté se ministryně sešla s divadelníky a následně ustoupila od jmenování Martina Sankota do pozice prozatímního ředitele ND. Vedením zlaté kapličky byl pověřen Václav Pelouch, dosavadní provozně-technický ředitel.

„Rezervy tam jsou velké...“

V té době se začali do věci vkládat i politici, kterým se jednání ministerstva zdálo neudržitelné. Zejména proto, že televizní vystoupení ministryně se stalo hitem internetu a na spojení „nebyly nastaveny procesy“ se náležitě vyřádila lidová tvořivost. Redaktoři České televize označili její výstup za „životní herecký výkon ministryně Hanákové.“

Premiér Petr Nečas na středeční tiskové konferenci po jednání vlády uvedl, že ministryně určitě bude muset lépe vysvětlit, proč se takto rozhodla. Na dotaz, zda neztrácí ve svou podřízenou důvěru, premiér odpověděl: „Nechci vyhrožovat, ale rezervy tam jsou, a jsou velké.“

I Petr Gazdík, který je předsedou poslanecké frakce TOP 09-STAN a rovněž předsedá hnutí starostů a nezávislých, které Hanákovou do vlády vyslalo, naznačil, že chování ministryně před krajskými volbami komplikuje straně situaci. Podle něj se jedná už o druhé selhání ministryně, po trapasu v televizním studiu, kde měla vysvětlovat záměry vlády v otázce vyrovnání státu s církvemi, ale většinou odpovídala jen „Nevím, nemám podklady“. Další ostudu už by podle něj ministryně nemusela ustát.

I média v té době začala spekulovat, zda se ministryně kultury dokáže ve své funkci udržet. Rovněž se však v té době objevila iniciativa recesistů, kteří ministryni začali nabízet, aby svůj talent na pobavení veřejnosti využila na divadelních prknech.

Divadlení režisér: Byla naprosto suverénní

Jiří Honzírek, režisér brněnského Divadla Feste, napsal ministryni dopis, který přetiskl Deník Referendum, a ve kterém jí nabízel herecké angažmá ve svém divadle. „Paní ministryně, i když jsem mladý člověk, viděl jsem v oboru leccos tady i v zahraničí, a musím konstatovat, že mi Váš suverénní výkon vyrazil dech,“ pochválil Hanákovou.

Dopis režiséra Honzírka ZDE

Suverenita, s jakou se postavila otázkám moderátorky pořadu Daniely Drtinové, podle něj byla na úrovni špičkových herců Národního divadla. „Schopnost vyvolat u diváka dojem, že i když herec „mele tu svou“, je s ním stále veden dialog, prozrazuje probíhající procesy hereckého zrání,“ zhodnotil Hanákové herecký rejstřík. Proto se rozhodl nabídnout ministryni angažmá, ve kterém by svůj talent mohla rozvinout.

Autor dopisu následně vystoupil i v nedělním publicistickém pořadu ČT 168 hodin, kde přímo zanalyzoval „slavné“ televizní vystoupení ministryně Hanákové. Přitom ocenil, že ministryně měla při vystoupení takřka profesionální drajv. Negativem však prý bylo, že postava se nevyvíjí a stále opakuje stejná slova. Jen plurál „procesy“ napočítali reportéři České televize v jejím vystoupení celkem devětadvacetkrát. Ministryně však podle Honzírka dokázala svou suverenitou textovou smyčku naplnit, což prý není nijak snadné a začátečník s tím obvykle má problémy.

Ministryně však sama přiznává, že v divadle není až tak úplnou začátečnicí. Již při svém nástupu do úřadu se serveru Týden.cz svěřila, že má zkušenosti z ochotnického spolku ve Vizovicích. „Léta jsem pracovala mezi ochotníky. Nejenže jsem s nimi byla v divadle ve spojení lidsky, ale také jsem vyráběla kulisy,“ zavzpomínala. Občas prý zkoušela i hrát.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jakub Vosáhlo

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Krása naštvaný z metanolu: V Čechách umřete dřív, než se dovoláte pomoci

14:02 Krása naštvaný z metanolu: V Čechách umřete dřív, než se dovoláte pomoci

Za nynější situací v zemi s dvěma desítkami mrtvých po požití závadného alkoholu lze vidět selhání s…