Seďa (ČSSD): Nejde jen o slova, ale o asociální přístup

21. 3. 2016 13:25

Paní poslankyně Gabriela Pecková se snaží o vysvětlení svého výroku, kterým při projednávání návrhu zákona o důchodovém pojištění naštvala nejen opozici, ale zejména drtivou většinu seniorů. Podle mého názoru nejde toliko o slova paní doktorky, kterými chtěla ospravedlnit úsporná opatření, které se dotknou důchodců, srovnáním s životem za války a za totality. Jde o daleko hlubší problém, protože paní poslankyně obhajuje asociální přístup současné vlády.

Seďa (ČSSD): Nejde jen o slova, ale o asociální přístup
Foto: CSSD.cz
Popisek: Logo ČSSD

Dokonce je tady ještě hlubší společenský problém, a to sociální vyloučení seniorů. Vždyť již v průběhu volební kampaně mladí herci v propangastickém klipu „Nevolte Levici. Přemluvte dědu a bábu.“, zaútočili na mezigenerační solidaritu a elementární lidskou a sociální slušnost.

Ano, také jsem přesvědčen, že nejstarší generace na základě svých životních zkušeností snáze pochopí nutnost úspor a škrtů, a možná právě s ohledem na lepší budoucnost mladší generace. Ale nemohu pochopit, že se tato životní odpovědnost stala důvodem pro obhajování nemorálních škrtů penzí, které povedou ke snižení životní úrovně většiny seniorů.

Můžeme se natahovat jenom tak, jak nám stačí triko

Popravdě řečeno, paní poslankyně se již v úvodu své zpravodajské zprávy jasně vyjádřila, když řekla, cituji: „ Můžeme se natahovat jenom tak, jak nám stačí triko. Když se totiž budeme natahovat víc, ukáže se holé všechno od pasu dolů“. Opravdu nevím, co by se mělo všechno ukázat, ale ve vztahu k navrhovanému poklesu důchodů se obávám, že řadě důchodců nezbude ani na to pomyslné triko. Protože navzdory paní poslankyni se nedomnívám, že se senioři ještě mohou přizpůsobit. Že ještě mohou snižovat své výdaje.

Gabriela Pecková.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 P.Gazdík se omluvil široké veřejnosti za slova vyřčená jeho kolegyní, ale sám hlasoval pro reálný pokles důchodů, který odhaduji na 7% v průběhu dvou let. Nejde jen o to, že již současné penze sotva stačí na holé živobytí většiny seniorů, ale situace se zhoršila i v domovech pro seniory a v pečovatelských službách, řada důchodců již nemá ani na uhrazení nájmu. Ona totiž Drábkova a Klaouskova TOP 09 poněkud pozapoměla, že spotřební koš seniorů je daleko více náchylný na inflaci a růst DPH. Vždyť již dnešní inflace se pohybuje kolem 3% a vláda plánuje další zvýšení daně z přidané hodnoty.

Paní lékařka Pecková má jistě životní zkušenosti s léčbou seniorů, ale poněkud zapoměla, že její pacienti si musejí kupovat čím dál dražší léky a zdravotní pomůcky, že musejí za návštěvu její ordinace platit zdravotní poplatek a že ministr zdravotnictví za TOP 09 prosadil navýšení poplatku za pobyt v nemocnici. Strašení dluhovou krizí těmi, kteří tento dluh neustále navyšují je farizejské a nemorální. Tak jako je nemorální a ubohé brát těm, kteří se nemohou bránit. Paní kolegyně by se měla vrátit mezi seniory, aby konečně pochopila, proč důchodci chtějí za svá práva poprvé od  2.světové války demonstrovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Ing. Antonín Seďa

  • ČSSD
  • Stálá delegace do Parlamentního shromáždění NATO

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Antonín Seďa - profil

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Seďa (ČSSD): Pravice svoji šanci již promarnila

1:12 Seďa (ČSSD): Pravice svoji šanci již promarnila

Pravicové vlády pod taktovkou ODS vládnou naší zemi více jak šest let. Za tu dobu se výrazným způsob…