Biskup Jan Baxant požehnal statutárnímu městu Jablonec nad Nisou

17. 9. 2012 15:42

V obřadní síni jablonecké radnice v pondělí 17. září dopoledne proběhlo slavnostní setkání představitelů města, zástupců církví, které ve městě působí i zastupitelů s biskupem litoměřické diecéze Monsignorem Janem Baxantem. Biskup přijal pozvání primátora Petra Beitla a požehnal statutárnímu městu Jablonec nad Nisou.

Biskup Jan Baxant požehnal statutárnímu městu Jablonec nad Nisou
Foto: VolbyJablonec.cz
Popisek: Silueta Jablonce nad Nisou

„Občas je potřeba se zastavit, rozhlédnout a zamyslet se nad tím, co vlastně je a není důležité. V dnešní době, kdy se všichni za něčím ženeme a necháváme se nést různými proudy, je vzácné, když má člověk příležitost k zamyšlení. Dnešní akt takovou příležitostí rozhodně byl a jsem velmi rád, že v jedné chvíli byli v obřadní síni zastoupení lidé různého náboženského vyznání, lidé bez vyznání i lidé s různými politickými názory a všichni naslouchali vlídným slovům pana biskupa a měli možnost si z nich vzít to dobré,“ řekl primátor Beitl.

K přítomným hostům promluvila i Dagmar Oupická, farářka Ochranovského sboru při Českobratrské církvi evangelické v Jablonci nad Nisou, která v současné době předsedá místní ekumeně. Mezi hosty zasedl také hejtman Libereckého kraje Stanislav Eichler.

Biskup Jan Baxant ve svém požehnání zdůraznil, že Bůh by měl ve městě přebývat, měl by vstoupit do všech domovů, aby se lidé měli dobře, a nezáleží na tom, zda jsou chudí či bohatí. Lidé by neměli být sami a měli by k sobě hledat cesty. Požehnání je vlastně takové přání dobra v náboženském slova smyslu.

„Jsem rád a jsem překvapen, že se vám podařilo zorganizovat milé setkání v tak pestrém složení lidí,“ pochválil biskup průběh aktu. Dodal, že městu ještě nežehnal. „Vnímám to jako dobrou věc a jasný signál o tom, že vztah k církvi se mění,“ řekl.  V Jablonci Monsignor Jan Baxant nebyl poprvé a podle svých slov se sem rád vrací.

Jablonec nad Nisou byl připsán na seznam statutárních měst ČR 12. března letošního roku. Představitelé města nepokládali, vzhledem k napnutému rozpočtu a trendu úspor, za vhodné organizovat velkolepé oslavy k této příležitosti. Připomínky tohoto významného historického milníku v dějinách města se ale táhnou jako červená nit všemi akcemi pořádanými ve městě. Jablonec jako statutární město mohli občané zavnímat již na Velikonočních trzích nebo u příležitosti pořádání tradičního ohňostroje při oslavě Čarodějnic. Pondělní akt slavnostního požehnání statutárnímu městu odstartoval Týden modliteb pořádaný jabloneckými církvemi, na který plynule navážou Jablonecké podzimní slavnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mestojablonec.cz

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Atletická špička se sešla v Ústí nad Labem

17:57 Atletická špička se sešla v Ústí nad Labem

Běžci na dlouhých tratích ovládli v neděli 16. září Ústí nad Labem. Ve městě se sešli atleti ze svět…