František Matějka: Prohibici rychle zrušte, protože jestli národ vystřízliví…

17. 9. 2012 12:09

Současná verze prohibice přináší spoustu vedlejších efektů. Od vzniku škod na straně jedné, po nové výdělky na straně druhé, a mezi tím hodně černého humoru, na který jsou Češi experti a mohli by ho vyučovat.

František Matějka: Prohibici rychle zrušte, protože jestli národ vystřízliví…
Foto: facebook
Popisek: František Matějka

Tak například výrobci a prodejci piva a vína už musí být namol. Když vezmu v úvahu umístění Čechů, Moravanů a Slezanů v mezinárodních žebříčcích spotřeby alkoholických nápojů a připojím k tomu fakt, že jedna z významných složek je nyní zakázána, a představa, že ji pravidelní uživatelé nenahradí zbylými složkami statistického koláče, je mimo realitu, musí být vinaři a pivovarníci v lihu. Jistě obrazně, protože kde by ho teď sebrali, že.

Na černý humor jsme světová třída. Musím přiznat, že nejvíce mě pobavily vtipy na adresu vynucené abstinence Miroslava Kalouska, kterého když ostatní členové vlády nedokázali přesvědčit po dobrém, museli na to jinak. Osobně se však domnívám, že co je dovoleno bohovi, není dovoleno volovi – a představa, že by zrovna Kalouskovi (ale zdaleka nejen jemu, pokud jde o náš parlament) neprodali pod pultem v parlamentní restauraci nějakého toho panáka, je z roviny science fiction. Ostatně kdo by si s tím lámal hlavu. Mají přece imunitu.

Vedlejším finančním efektem celé té téměř vojenské operace je každodenní ztráta výrobců, prodejců, restauratérů, ale i státu. Stejně tak narostly náklady na kontroly dodržování stavu. Denně jsou to stamiliony korun v době krize. Docela bych se vsadil, že některé členy vlády už určitě napadlo, že panický strach o život, vyvolaný politiky a médii, je ideálním prostředím pro zavedení nějaké nové daně, případně zvýšení nějaké stávající. Vždyť kdo by mohl protestovat proti tomu, když má stát intenzivní starost o naše životy. A to něco stojí.

Jediným skutečně pozitivním výsledkem současné prohibice tak může být skutečnost, že lidé vystřízliví, protože ono nahradit pět panáků pivem nebo vínem, to prostě většina opravdu nedá. A vystřízlivění z politiků obecně je těsně před volbami přesně to, co potřebujeme. Není nad střízlivého voliče, který prohlédl a pochopil.

Mimochodem, tak mě napadá... viděl někdo od doby vyhlášení prohibice Miroslava Kalouska?

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: František Matějka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miroslav Macek: Odvykačku bude muset s Kalouskem absolvovat celé Česko

9:40 Miroslav Macek: Odvykačku bude muset s Kalouskem absolvovat celé Česko

Pondělní glosy Miroslava Macka