Europoslanec Pospíšil: Důrazně jsem varoval před novelou zákona o trestní odpovědnosti právnických osob

29. 3. 2016 12:15

Poslanecká sněmovna ČR na svém jednání schválila vládní návrh novely zákona o trestní odpovědnosti právnických osob a řízení proti nim, tzv. zákona o TOPO (sněmovní tisk 304), v rámci kterého také odsouhlasila pozměňovací návrh sociálnědemokratických poslanců Marie Benešové a Jana Chvojky.

Europoslanec Pospíšil: Důrazně jsem varoval před novelou zákona o trestní odpovědnosti právnických osob
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Exministr spravedlnosti Jiří Pospíšil v pořadu Události, komentáře

Stačí etický kodex a odpovědnost je pryč

Na základě tohoto návrhu se nově může právnická osoba trestní odpovědnosti zprostit, pokud vynaložila veškeré úsilí, které na ní bylo možno spravedlivě požadovat, aby svým zaměstnancům, vedoucím pracovníkům nebo členům statutárního orgánu ve spáchání protiprávního činu zabránila. Podle názoru odborníků tak postačí, pokud právnická osoba prokáže, že měla např. etický kodex, kterým se měli povinnost všechny osoby v jejích strukturách řídit, a odpovědnosti se zprostí.

Bývalý ministr spravedlnosti varuje

„Jako bývalý ministr spravedlnosti a především předkladatel zákona o TOPO jsem před takovou změnou důrazně varoval. Podle mého názoru může být schválená možnost vyvinění právnických osob v rozporu s unijním právem a České republice tak hrozí, že proti ní Evropská komise zahájí sankční řízení. Žádná z úmluv ani žádný z právních předpisů EU totiž nepředpokládá, že by se právnické osoby mohly tímto způsobem zprostit odpovědnosti.“ uvedl Jiří Pospíšil. Široká odpovědnost firem za své jednatele a zaměstnance vyplývá např. i z trestněprávní úmluvy Rady Evropy o korupci z roku 1999.

„Poslanci schválením návrhu zcela vyprázdnili zákon o TOPO a popřeli účel, pro který byl před několika lety přijímán,“ doplnil Jiří Pospíšil. Proti pozměňovacímu návrhu Marie Benešové a Jana Chvojky se již v minulosti postavile také Unie státních zástupců.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lucie Bartoš

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Člen vedení ODS: Vláda a chudoba zabíjí lidi

14:36 Člen vedení ODS: Vláda a chudoba zabíjí lidi

Podle europoslance a člena Výkonné rady ODS Hynka Fajmona může za otravy metylakoholem špatná legisl…